RSS

Czy leasing opłaca się firmom z…

Sektor MŚP w Polsce i na świecie bardzo intensywnie się rozwija. Aby testować nowe…

10 najważniejszych cech dobrego motocyklisty –…

Nie każdy ma predyspozycje do poruszania się motocyklem. Bezpieczna i komfortowa jazda jednośladem wymaga…

Profil cienia z oświetleniem LED do…

Profil cienia z oświetleniem LED do podwieszanych sufitów: idealny wybór dla stylowego i efektywnego…

Prezent dla dziewczynki na Dzień Dziecka:…

Kiedy zbliża się Dzień Dziecka, każdy z nas szuka idealnego prezentu, który sprawi radość…

«
»

Co warto wiedzieć o ugodach frankowych?

  • Napisany przez:

Problemy z kredytem we frankach ciągną się od lat. Nieuczciwe i bardzo krzywdzące dla indywidualnych klientów umowy sprawiły niemało zamieszania i w zasadzie do dnia dzisiejszego poszukiwane jest rozwiązanie. W ostatnim czasie sytuacja kredytobiorców znacznie się poprawiła ze względu na pozytywne orzeczenia sądów, dlatego banki zaczęły oferować ugody. Co warto wiedzieć na ich temat i czy naprawdę korzystnie jest się na nie zdecydować?

  1. Jakie ugody z frankowiczami zostały zaproponowane?
  2. Dlaczego nie wszystkie banki są chętne do zawierania ugód z frankowiczami?
  3. Ugody frankowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wygląda zawarcie ugody z frankowiczami i który bank zaproponował rozwiązanie w tym zakresie? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jakie ugody z frankowiczami zostały zaproponowane?

Osoby, które zaciągnęły kredyty frankowe, czyli kredyty we franku szwajcarskim do dnia dzisiejszego mierzyć się muszą z różnymi problemami. Obecnie, w związku z opinią Rzecznika Generalnego TSUE oraz korzystnymi orzeczeniami sądów dla kredytobiorców (czasami już na etapie postępowania sądowego udawało się zawrzeć ugody) banki ponownie zaczęły poszukiwać rozwiązań problemów. Jeśli chodzi o mbank ugody z frankowiczami zostały niedawno zaproponowane. Proponowane są indywidualne warunki ugód, ustalane po spotkaniu z odpowiednim pracownikiem banku. Nie ma zatem mowy o unieważnieniu umowy frankowej – raczej wspomina się o tym, że kapitał kredytu miałby być przewalutowany na złotówki ze franków szwajcarskich, a także zredukowany. Jednak nie tylko przewalutowanie kredytu wchodzi w grę. Możliwe jest także wprowadzenie stałego oprocentowania. Propozycje banków to także eliminowanie ryzyka stopy procentowej do lat 5.

Dlaczego nie wszystkie banki są chętne do zawierania ugód z frankowiczami?

Obecnie ugody dla frankowiczów są oferowane przez banki, takie jak na przykład:

  • Bank BNP Paribas,
  • Bank PKO BP,
  • Bank Millennium,
  • Santander Bank Polska,
  • ING Bank Śląski,
  • mBank i inne.

Nie wszystkie banki się jednak na to decydują. Jeżeli chodzi o bank BPH ugody z frankowiczami nie są oferowane. Dzieje się tak z różnych powodów. Przede wszystkim można zauważyć, że w kwestii spraw frankowych dobre warunki ugody (albo po prostu, jakiekolwiek ugody) proponują raczej banki, które dbają o swoją reputację i troszczą się o klientów. Prowadzenie wojny, której efektem może być nawet ustalenie nieważności umowy przez sąd nie jest im zatem na rękę. Nie wszystkim jednak na tym zależy. Niektóre banki nie przystępują do programu ugód i toczą boje z posiadaczami kredytów frankowych, które wiążą się z ogromnymi stratami.

Ugody frankowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Problemy z kredytem frankowym wiążą się z wieloma nerwami i niejednokrotnie sporo kosztują. Z tego powodu warto – zwyczajnie – spróbować się dogadać. Unieważnienie umowy ze wzajemnym rozliczeniem czy przewalutowanie kredytu może okazać się – choć nie idealne – naprawdę korzystne dla obu stron. Warto pamiętać, że zdaniem Rzecznika Generalnego TSUE banki mają prawo żądać wyłącznie spłaty kapitału – nie mogą mieć dodatkowych roszczeń w sytuacji, w której umowa kredytowa została unieważniona. Z tego powodu obecnie, ze strony banku można liczyć na znacznie korzystniejsze warunki ugód. Zdecydowanie warto rozważyć możliwości, jakie daje to rozwiązanie i zastanowić się nad nim. Może ono okazać się krokiem, który pozwoli rozwiązać ciągnący się od lat problem z kredytami frankowymi. Należy jednak pamiętać, że drogą sądowa dla frankowicza to możliwość uzyskania najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania, czyli unieważnienia umowy kredytu.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal