RSS

Jak zamontować sufit podwieszany? Ile cm…

Dowiedz się, na jaką wysokość montować sufit podwieszany. Odpowiadamy na najczęstsze pytania. Przeczytaj artykuł,…

Dlaczego warto pracować jako opiekunka osób…

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech staje się coraz bardziej popularnym wyborem dla…

Serwis bram w Krakowie i okolicy

Serwis bram w Krakowie i okolicy Brama garażowa lub ogrodzeniowa nie otwiera się albo zatrzymuje…

Energetyka jądrowa w Polsce - plany,…

Nie jest tajemnicą, że planujemy mieć w Polsce energię jądrową - co ma stać…

«
»

Energetyka jądrowa w Polsce – plany, wyzwania i potencjalne korzyści

  • Napisany przez:

Nie jest tajemnicą, że planujemy mieć w Polsce energię jądrową – co ma stać się faktem około 2033 r. i być częścią krajowego, zróżnicowanego portfela energetycznego. Zależy nam na odejściu od silnego uzależnienia od węgla.

Jak się mają plany do faktów? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i pamiętaj, że dodatkowych aktualności o atomie zawsze warto szukać w branżowych serwisach.

Wyzwania dla polskiej energetyki jądrowej

Elektrownie jądrowe budzą mieszane uczucia w społeczeństwach na całym świecie. Polska nie jest wyjątkiem, a kwestia budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju jest od dawna przedmiotem wielu debat i zmieniających się postaw społecznych.

Polityka energetyczna w Polsce – ważne fakty:

  • Popyt na energię w Polsce znacząco rośnie – od 1990 roku całkowite zużycie końcowe wzrosło o ponad 25% (!).
  • Po Niemczech, Polska jest drugim co do wielkości producentem węgla w Europie.
  • Polska produkuje skromne ilości ropy naftowej i gazu ziemnego, ale jest znaczącym importerem netto obu paliw, głównie z Rosji (sprawdź Putin – wiadomości i dowiedz się więcej)

Pomimo obfitych krajowych zasobów węgla, surowe cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej (UE) oznaczają, że kraj musi dywersyfikować się od węgla. Przyjęta w lutym 2021 roku polityka energetyczna Polski (EPP2040), szczegółowo określa ramy tej transformacji energetycznej w Polsce.

W kontekście ostatnich wydarzeń na scenie geopolitycznej (sprawdź Alaksandr Łukaszenka – informacje) oraz tendencji wzrostowej dla liczby zwolenników tej formy energii – warto dokładniej spojrzeć na wiadomości o atomie płynące z rodzimego podwórka i przyjrzeć się temu, co wpłynęło na tę zmianę i jakie korzyści może przynieść inwestowanie w elektrownie jądrowe.

Energia jądrowa w Polsce – jakie plany i co możemy na tym zyskać?

Wszystko wskazuje na to, że rozwój energetyki jądrowej ma być jednym z głównych obszarów transformacji energetycznej Polski, co między innymi zakłada budowę bezpiecznych i nowoczesnych reaktorów jądrowych. W grudniu 2021 r. nadmorska miejscowość Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo została wskazana jako preferowana lokalizacja dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Zgodnie z zakładany harmonogramem budowa ma rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy blok ma zostać oddany do użytku już w 2033 r.

Natomiast do 2043 r. polskie elektrownie jądrowe mają produkować już około 25 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną, tym samym zapewniając stabilne dostawy czystej energii do użytku w całym kraju.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal