Koronawirus uderza w turystykę. GUS opublikował szacunki dla branży turystycznej

Turystyka jest jednym z głównych sektorów gospodarki, który został dotknięty przez epidemię koronawirusa. Według najnowszych szacunków opublikowanych przez GUS, liczba turystów korzystających z obiektów noclegowych w porównaniu z zeszłym rokiem zmalała aż o 65 proc.
W związku z rozszerzającym się koronawirusem SARS-CoV-2, w dniu 14 marca w Polsce został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego. Wprowadził on między innymi ograniczenia dotyczące przemieszczania się ludności, a także prowadzenia obiektów noclegowych. Nowej sytuacji polskich przedsiębiorców działających w branży turystycznej postanowił przyjrzeć się Główny Urząd Statystyczny.
Duże spadki w branży turystycznej
Początek marca w branży turystycznej był jeszcze okresem normalnego funkcjonowania w większości hotelów i innych obiektów noclegowych. Niestety, w drugiej połowie miesiąca biznes turystyczny zanotował znaczne spadki.
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS, w obiektach turystycznych posiadających co najmniej 10 miejsc noclegowych w marcu br. nocowało około 935 tys. osób, w tym około 165 tys. z zagranicy. W zestawieniu z marcem ubiegłego roku są to wartości niższe o 65 proc., przy czym turystów krajowych było mniej o 63 proc., natomiast zagranicznych o 69 proc.
Spadki zostały odnotowane we wszystkich rejonach kraju i w najwyższym stopniu dotknęły schronisk, gdzie sięgnęły aż przeszło 70 proc., natomiast w mniejszym zakresie hoteli oraz zakładów uzdrowiskowych – odpowiednio 55 proc. oraz 50 proc.
Jednocześnie zanotowano niższą liczbę ogłoszeń na popularnych portalach rezerwacyjnych online. W porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku liczba ta zmalała o około 39 proc.
Biznes czeka na odmrożenie gospodarki
Drugi etap planu odmrażania gospodarki zakłada częściowe otwarcie obiektów noclegowych, w tym hoteli oraz pensjonatów przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny. News dotyczący terminu drugiego etapu odmrażania gospodarki nie został jeszcze podany, ale szacuje się, że ma to nastąpić jeszcze w maju.
Rząd wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną pracuje także nad specjalnym programem pomocowym „Tysiąc plus” przeznaczonym jako wsparcie dla polskiej turystyki. Ma on mieć formę bonów do wydania na usługi związane z krajową turystyką.
Foto: Pixabay
Artykył: MCportal
https://www.mcportal.pl/pozyczki-pozabankowe-rowniez-odczuwaja-skutki-pandemii-covid-19/