RSS

Windykacja należności – jak Effepro pomaga…

Windykacja należności to czynność, która prędzej czy później jest do wykonania przez przedsiębiorcę, a…

Spedycja międzynarodowa - dlaczego jest tak…

Spedycja międzynarodowa to nieodzowny element współczesnego handlu globalnego, który dynamicznie rozwija się na wszystkich…

Jakie są korzyści z certyfikacji Microsoft…

Wiele firm jako eksperci w swojej dziedzinie stara się uzyskać certyfikat Microsoft, aby budować…

Kiedy wezwać elektryka na budowę domu?

Kiedy wezwać elektryka na budowę domu? Elektryk, czyli specjalista od różnego rodzaju instalacji, napraw i…

«
»

Uciążliwe objawy ciąży – jak sobie z nimi radzić?

  • Napisany przez:

Ból głowy, nudności, zgaga – to tylko kilka z długiej listy dolegliwości, z którymi musi zmagać się przyszła mama. Na szczęście istnieje sporo sposobów na łagodzenie uciążliwych objawów ciąży, choć czasami konieczna może okazać się interwencja lekarza. Spis treści: Ciąża – nie zawsze piękny czas Skąd się biorą mdłości w ciąży? Jak radzić sobie z nudnościami w ciąży? Co na ból głowy w ciąży? Zgaga w ciąży

Ciąża – nie zawsze piękny czas

Oczekiwanie na przyjście dziecka często bywa zakłócone niezbyt przyjemnymi reakcjami organizmu spowodowanymi przede wszystkim zachodzącą wówczas rewolucją hormonalną. Wiele dolegliwości (w tym mdłości, wymioty, zgaga czy bóle głowy) to konsekwencja podwyższonego stężenia progesteronu, czyli hormonu, którego zadaniem jest hamowanie skurczów macicy, utrzymanie prawidłowego krążenia maciczno‐łożyskowego oraz przygotowanie gruczołów do produkcji mleka.

Na szczęście problemy są zwykle przejściowe, najbardziej nasilają się około 9. tygodnia, a z czasem stają się mniej dokuczliwe. Istnieje także sporo sposobów, by łagodzić np. ból głowy w ciąży.

 

Skąd się biorą mdłości w ciąży?

Nudności w ciąży dotykają nawet 80% kobiet, oczywiście w różnym nasileniu, niekiedy potrafią uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Zwykle pojawiają się w 4. tygodniu, a zanikają około 16., choć czasem doskwierają do 20. tygodnia.

Medycyna wciąż nie potrafi definitywnie wyjaśnić przyczyny tych dolegliwości. Przyjmuje się, że prawdopodobnie są reakcją na wysokie stężenie hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową zapewniającego prawidłowy rozwój centralnego systemu nerwowego dziecka. Mdłościom i wymiotom w ciąży sprzyjają również zakażenia (np. bakteriami Helicobacter pylori), budowa anatomiczna kobiety oraz jej stan psychiczny – stres i zdenerwowanie stanowią czynniki, które mogą wywoływać tego typu objawy. Nudności częściej pojawiają się w pierwszej ciąży.

 

Jak radzić sobie z nudnościami w ciąży?

Mdłości w ciąży nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Jak sobie z nimi radzić? Warto przede wszystkim unikać czynników, które mogą wywoływać takie dolegliwości, czyli np. wdychania drażniących zapachów albo spożywania dużych porcji posiłków bogatych w tłuszcze. Należy pić dużo płynów, zwłaszcza wody, można też stosować środek ceniony od wieków w medycynie chińskiej, czyli kłącze imbiru, który – jak wynika z badań naukowych – skutecznie łagodzi nudności. Stosuje się go pod postacią naparów albo dostępnych w aptekach preparatów, wzbogacanych także m.in. kwasem foliowym.

Innym sposobem na nudności jest akupresura – wykorzystuje się wówczas specjalną opaskę uciskającą nadgarstek. Jeśli dolegliwości stają się wyjątkowo uciążliwe, lekarz może zalecić leki przeciwhistaminowe zmniejszające nadmierną stymulację ośrodka wymiotnego znajdującego się w rdzeniu przedłużonym.

 

Co na ból głowy w ciąży?

Ból głowy w ciąży to dość powszechna dolegliwość, której sprzyjają także często towarzyszące wówczas kobiecie: stres, przewlekłe zmęczenie czy problemy ze snem (zarówno nadmiar, jak i niedobór). Objawy nasilają inne czynniki, np. zmiana pogody, przebywanie w hałaśliwych miejscach, zbyt mała podaż płynów albo dieta bogata w sztuczne konserwanty i wzmacniacze smaku.

Co na ból głowy w ciąży jest najskuteczniejsze? Przede wszystkim wypoczynek, najlepiej w zaciemnionym pokoju. Czasem sprawdza się zimny okład, masaż skroni albo ciepła kąpiel. Dobre efekty przynosi stosowanie jogi oraz różnych technik relaksacyjnych.

W przypadku uciążliwych dolegliwości bólowych można doraźnie stosować paracetamol. Należy natomiast unikać kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży i w dużych dawkach. Takie preparaty zwiększają ryzyko krwawienia i mogą stać się przyczyną wad płodu.

 

Zgaga w ciąży

Na zgagę, czyli piekący ból w przełyku, a niekiedy także w krtani, za mostkiem czy w klatce piersiowej kobiety skarżą się znacznie częściej niż mężczyźni. Zwłaszcza w okresie ciąży, gdy szalejący progesteron rozluźnia mięśnie przełyku, do którego cofa się treść pokarmowa z żołądka.

Na szczęście istnieją sposoby na zgagę w ciąży. Najbardziej skutecznym jest eliminacja z jadłospisu produktów nasilających uciążliwą dolegliwość. Należą do nich m.in. pikantne przyprawy, napoje gazowane, alkohol, czekolada czy owoce cytrusowe. Warto ograniczyć spożycie kawy i herbaty (zawarte w nich związki chemiczne – kofeina i teina – podrażniają błonę śluzową i rozluźniają mięśnie przełyku) oraz potraw bogatych w tłuszcze i żywności wysoko przetworzonej.

By uniknąć zgagi, należy jeść małymi porcjami, dokładnie gryząc i przeżuwając pokarmy, bez pośpiechu, żeby uniknąć połykania powietrza.

 

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal