RSS

Windykacja należności – jak Effepro pomaga…

Windykacja należności to czynność, która prędzej czy później jest do wykonania przez przedsiębiorcę, a…

Spedycja międzynarodowa - dlaczego jest tak…

Spedycja międzynarodowa to nieodzowny element współczesnego handlu globalnego, który dynamicznie rozwija się na wszystkich…

Jakie są korzyści z certyfikacji Microsoft…

Wiele firm jako eksperci w swojej dziedzinie stara się uzyskać certyfikat Microsoft, aby budować…

Kiedy wezwać elektryka na budowę domu?

Kiedy wezwać elektryka na budowę domu? Elektryk, czyli specjalista od różnego rodzaju instalacji, napraw i…

«
»

Czy media społecznościowe są bezpieczne?

  • Napisany przez:

Z każdym rokiem liczba osób korzystających z mediów społecznościowych rośnie. Rejestrujemy na nich swoje konta choć nie zawsze tego chcemy. Przykładowo Messenger jest narzędziem znacząco ułatwiającym komunikację. Jeśli chcemy być w bezpłatnym i ciągłym kontakcie ze znajomymi to posiadanie konta na Instagramie czy Facebooku znacznie to ułatwia. Social media dają użytkownikom możliwość kontaktu, dodatkową rozrywkę i wiele innych rzeczy jak dostęp do natychmiastowych informacji, ale jednocześnie wymuszają wyzbycia się części prywatności. Tu rodzi się pytanie, czy media społecznościowe są bezpieczne/ jak chronić swoje dane przed ewentualnym wyciekiem?

Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

W internecie nikt nie jest bezpieczny. Pozorne bezpieczeństwo tworzone przez pozorną anonimowość sprawiają, że podajemy swoje dane osobowe na wielu stronach bez zagłębiania się ich regulaminy i polityki prywatności.

Rejestrując się w dowolnym serwisie wymagającym podania chociażby adresu e-mail zgadzasz się na to, że te dane zostaną przekazane do administratora danych. W przypadku mediów społecznościowych często są to informacje o naszym wieku (wymóg na FB), płci, zainteresowaniach, imieniu i nazwisku czy adresie zamieszkania. Możemy zarządzać tym kto ma wgląd w te dane, ale mimo wszystko znajdują się one na serwerach i mogą wypłynąć czego przykładem jest afera z Facebookiem sprzed kilku lat.

Większość portali społecznościowych zbiera również informacje o tym w jaki sposób z nich korzystamy. Czy przeglądamy stron na telefonie, w jakim miejscu czy z jakiego modelu tabletu to robimy.

Wszystkie informacje służą później do wyświetlania bardziej spersonalizowanych reklam.

Również nasze rozmowy choć z pozoru prywatne są zapisywane na serwerach. Co prawda są kodowane i mogą zostać odczytane tylko w konkretnych sytuacjach, ale warto o tym wiedzieć.

Media społecznościowe są szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy chętniej udostępniają swoje dane i to nawet obcym osobom. Działania dzieci w internecie wymagają szczególnej kontroli, nie chodzi o czytanie prywatnych wiadomości ze znajomymi, ale kontrolowanie, gdzie się rejestrują, jakie treści przeglądają i z jakimi nieznanymi osobami się kontaktują.

Jak chronić swoje dane?

Czy możemy coś zrobić, aby chronić swoje dane osobowe? Oczywiście, że tak, wystarczy trochę wyobraźni i więcej zaangażowania.

Zacznij od zapoznania się z polityką prywatności na portalu, na którym zamierzasz założyć konto. Jeśli będą tam podejrzane punkty zrezygnuj z założenia konta.

Dokładnie kontroluj, gdzie posługujesz się prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Jeśli chcesz korzystać z Messengera, ale nie interesują Cię funkcjonalności Facebooka, możesz podać nieprawdziwe imię i nazwisko, uprzedź jedynie znajomych, że Ty to Ty.

Unikaj podawania numeru telefonu, jeśli nie jest to konieczne. Pamiętaj, że obecnie większość banków wykorzystuje logowanie dwustopniowe, gdzie kod potwierdzający transakcje wysyłany jest na Twój numer. Jeśli zalogujesz się na nieodpowiedniej stronie, oszust może to wykorzystać do próby wyłudzenia pieniędzy. Robiąc przelew dostaniesz sms z kodem i odruchowo go przepiszesz nie zastanawiając się nad tym czy kwota i nr. konta w SMS się zgadzały.

Korzystaj z menadżera haseł albo twórz liczne i długie hasła. Pamiętaj, że nawet jeden znak więcej może wydłużyć czas potrzebny do złamania hasła o kilka miesięcy a przy odpowiedniej liczbie znaków o kilka lat.

Już bezpośrednio w samych mediach społecznościowych masz możliwość ukrycia swoich danych wyłącznie dla siebie albo dla znajomych. Warto z tej opcji skorzystać, jeśli nie chcemy, aby obce osoby miały dostęp do informacji o nas.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal