RSS

Ekspres ciśnieniowy czy automatyczny - który…

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dwóm popularnym rodzajom ekspresów do kawy: ekspresom ciśnieniowym i…

Bezpieczny dom? Wymień zamek w drzwiach!

Bezpieczeństwo w domu to bardzo istotna kwestia dla każdego z nas. Jednym z kluczowych…

Na co zwrócić uwagę przy wymianie…

W sytuacji, gdy potrzebujemy wymienić zamek w drzwiach wejściowych, niezbędne jest zrobienie dokładnego rozeznania…

Komputer Pobiera Dużo Prądu: Mit czy…

W dzisiejszym świecie, komputer stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Używamy go do pracy,…

«
»

Czym są kleje montażowe?

  • Napisany przez:

Rodzaje i zastosowanie
Planujesz remont mieszkania? A może jesteś w trakcie budowy domu? Jednym z niezbędnych materiałów potrzebnych Ci przy pracach budowlanych i wykończeniowych jest klej montażowy. Z powodzeniem możesz użyć go zamiast gwoździ czy wkrętów. Musisz tylko wybrać jego odpowiedni rodzaj. Poniżej przybliżymy Ci rodzaje oraz zastosowanie poszczególnych klejów montażowych dostępnych na rynku.

Kleje montażowe – do czego służą?

Produkty tego typu zrewolucjonizowały rynek budowlany. Ogólnie służą one do montażu różnych elementów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Z ich pomocą połączysz między innymi drewno, tworzywa sztuczne czy szkło. Kleje montażowe są niezwykle proste w użyciu. Nawet nieznający się na budowlance człowiek, może z ich pomocą przeprowadzić drobne naprawy w domu. Produkty, które dostępne są w sklepach to gotowe do użycia mieszanki. Kleje montażowe mają najczęściej postać niewielkich tubek, butelek lub plastikowych kartuszy.

Kleje montażowe – rodzaje i zastosowanie

Wybór kleju montażowego nie może być przypadkowy. Skład produktu oraz jego zastosowanie to czynniki, na które musisz zwrócić szczególną uwagę podczas jego zakupu. Nie każdy produkt tego typu nadaje się bowiem do klejenia na przykład na zewnątrz budynku. Kleje montażowe dostępne na rynku dzielimy na trzy główne rodzaje. Należą do nich:
• kleje montażowe dyspersyjne (wodne), np. Pattex FIX SUPER,
• kleje montażowe rozpuszczalnikowe, np. Pattex FIX EXPRESS,
• kleje montażowe polimerowe, np. Pattex ONE FOR ALL Błyskawiczna przyczepność.

Dyspersyjne kleje montażowe – zastosowanie

Produkty te są najprostsze w użyciu i najbardziej uniwersalne. Nie wydzielają one również zapachu, co jest ich dużą zaletą. Idealnie nadają się do klejenia parkietów, drewna oraz paneli. Podczas ich używania musisz pamiętać, że kleje wodne łączą materiały dość długo, dlatego też potrzebny jest nacisk na poszczególne elementy.

Rozpuszczalnikowe kleje montażowe – czym się wyróżniają?

Produkty rozpuszczalnikowe to najstarsza grupa tego typu wyrobów. Przez zastosowanie w ich składzie rozpuszczalnika wydzielają one dość specyficzny i nieprzyjemny zapach. Największą zaletą rozpuszczalnikowych produktów montażowych jest duża siła sklejenia i to już w pierwszej fazie prac montażowych. Stosowane są zazwyczaj do klejenia listew, paneli, płyt z tworzyw sztucznych, szkła, ceramicznych płytek, a nawet parapetów i blach.

Polimerowe kleje montażowe – co możesz nimi skleić?

To najnowocześniejsze kleje montażowe stosowane na rynku budowlanym. Ich wiązanie nie łączy się z odparowaniem wody lub rozpuszczalnika. Utwardzają się one pod wpływem reakcji chemicznej. Zapewniają one zatem bardzo szybkie wiązanie i nie wydzielają przy tym zapachu. Ponadto z powodzeniem możesz użyć polimerowego kleju zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Połączysz nim drewno, metal, kamień, beton, plastik oraz styropian.

Artykuł partnera

https://www.mcportal.pl/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-kleju-anaerobowym-kluczowe-informacje-i-zastosowanie/

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal