RSS

Znaczenie Proxies w Marketingu Cyfrowym

W dobie cyfryzacji marketing internetowy stał się kluczowym elementem strategii biznesowych. Aby skutecznie docierać…

Sztućce na prezent ślubny - czy…

Sztućce jako prezent ślubny to temat, który budzi mieszane uczucia. Z jednej strony, jest…

Reklama SEO dla Sklepu: Kompletny Przewodnik…

Wprowadzenie do reklamy SEO dla sklepu internetowego Reklama SEO to jeden z najskuteczniejszych sposobów na…

Szkło a porcelana – którą opcję…

Szkło czy porcelana – to dylemat, z którym często spotykają się osoby wybierające naczynia…

«
»

10 najważniejszych cech dobrego motocyklisty – o tym warto pamiętać!

 • Napisany przez:

Nie każdy ma predyspozycje do poruszania się motocyklem. Bezpieczna i komfortowa jazda jednośladem wymaga spełnienia kilku warunków.  Na jakie cechy powinien zwrócić uwagę ktoś, kto chce być dobrym motocyklistą? Poznaj listę 10 elementów, które składają się na „idealnego motocyklistę”.

Pamiętaj, że poniższe cechy dotyczą każdego – niezależnie, czy masz motocykl typu enduro, chcesz przejechać Europę turystycznym jednośladem, lubisz wolną i dostojną jazdę dużym crossem, czy masz plan pościgać się po torze motocyklem sportowym. Jeżeli nie masz jeszcze w sobie każdej z poniższych cech – nic straconego. Wiele możesz wypracować zaangażowaniem i doświadczeniem na drodze. Zobacz, co cechuje dobrego kierowcę motocykla i dąż do tego, aby takim się stać.

 1. Odpowiedzialność i rozsądek

Najważniejsza kwestia. Dobry motocyklista myśli na drodze, nie szarżuje i ogranicza do minimum ryzyko spowodowania kolizji czy wypadku. Na trzeźwo ocenia sytuację i nigdy nie wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu czy dużego zmęczenia i znużenia. Do planowanych manewrów czy trasy podchodzi rozsądnie i cierpliwie. Odpowiedzialny motocyklista ma też wysokiej klasy kask motocyklowy, który ochroni go w newralgicznej sytuacji.

 1. Umiejętność koncentrowania się na drodze

Jazda motocyklem wymaga nadzwyczajnej koncentracji. Pamiętaj, że poruszasz się z dużą prędkością, jadąc pojazdem nieobudowanym, na dwóch kołach. W każdej chwili na drogę może wybiec zwierzę czy dziecko, a nawierzchnia może mieć mokre i śliskie plamy. W przypadku samochodu wypadnięcie z drogi może skończyć się tylko strachem. Motocykliści rzadko kiedy mają tyle szczęścia. Minimalizowanie zagrożenia poprzez umiejętność obserwacji drogi i skoncentrowania na niej swoich myśli jest bardzo ważna.

 1. Sprawność fizyczna

Motocyklista musi odpowiednio utrzymać balans ciała, a na postojach przytrzymać ciężar maszyny, aby ta nie pochyliła się i nie upadła. Poza tym sprawność fizyczna pozwala też na prawidłowe wykonywanie manewrów skrętu, a także błyskawiczne, awaryjne hamowanie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Z kolei wytrzymałość i dobra kondycja pomagają w dalekich i wymagających fizycznie wyprawach.

 1. Chęć doskonalenia umiejętności

Najlepsi motocykliści chcą się cały czas rozwijać. Uczestniczą w kursach motocyklowych, kończą szkoły bezpiecznej jazdy i ćwiczą wiele manewrów na torach. W ten sposób są w stanie lepiej radzić sobie w newralgicznych sytuacjach na drodze. Wraz z doskonaleniem umiejętności w parze idzie też dbałość o swoją kondycję psychofizyczną. To wszystko wpływa na Twoje bezpieczeństwo.

 1. Pokora na drodze

Idealny motocyklista… nigdy nie jest idealny! Ma pokorę co do swoich umiejętności i potrafi odpuścić, jeżeli ma choć minimalne wątpliwości dotyczące zaplanowanego manewru.  Niekiedy lepiej poczekać kilka sekund z wyprzedzaniem niż narazić się na czołowe zderzenie z nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówką.

 1. Sumienność i dbanie o stan swoich rzeczy

Motocyklista powinien stawiać na sprawdzoną odzież, najlepiej z wyspecjalizowanego sklepu motocyklowego. O zakupione ubrania i kask należy dbać. Podobnie jest w przypadku konserwacji, przeglądów i bieżących napraw eksploatacyjnych maszyny. Każdy odpowiedzialny motocyklista wie, że kurtka motocyklowa czy buty wymagają czyszczenia, a w motocyklu trzeba regularnie smarować łańcuch. Wygląd to wizytówka, która dodatkowo przekłada się na komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy.

 1. Dystans do otoczenia

Motocykliści z doświadczeniem i umiejętnościami nie „podpalają się” na drodze. Nie będą omijać korków na siłę, jeżeli nie ma na to miejsca. Zrezygnują też z niebezpiecznych manewrów, a ewentualną falę czerwonych świateł skwitują uśmiechem. Jazda jednośladem ma być dla Ciebie pełnym relaksem, a nie powodem do kolejnych nerwów.

 1. Szacunek dla innych uczestników ruchu

Odpowiedzialny fan jednośladów nie dzieli uczestników ruchu na lepszych i gorszych. Nie jest dla niego ważne, czy druga osoba jedzie skuterem, samochodem, czy rowerem. Wszyscy są równi wobec zasad ruchu drogowego. Dobry motocyklista wie, kiedy ustąpić pierwszeństwo pieszemu, jest uprzejmy dla innych kierowców i nie reaguje agresją na agresję.

 1. Przewidywalność i umiejętność radzenia sobie z presją

Motocykliści, którzy mogą o sobie powiedzieć, że są doświadczeni, często dodają, że cechuje ich przewidywalność. Oznacza to, że inni kierowcy wiedzą, czego można się po nich spodziewać. Dobry kierowca jednośladu nie będzie popisywał się umiejętnościami na drodze publicznej. W razie zagrożenia będzie dążyć do minimalizacji jego skutków. Potrafi radzić sobie też z presją. Nie zareaguje nerwowo na poganianie ze strony niecierpliwego kierowcy ciężarówki.

 1. Odwaga

Ostatnią cechą, o której warto wspomnieć, jest odwaga. Kierowca nie może bać się swojej maszyny i powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji wykonywanych manewrów. Jeżeli motocyklista zaczął wyprzedzać, powinien to wyprzedzanie bezpiecznie dokończyć. Strach i panika są bardzo złymi doradcami na drodze. Oczywiście odwaga nie może być mylona z brawurą. Ta jest bardzo szkodliwa – nie tylko dla motocyklistów, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Artykuł partnera

Grafika: freepik.com

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal