Wirtualna rzeczywistość w efektywnych szkoleniach VR dla firm

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która pozwala przenieść wiele aspektów naszego życia do wirtualnego świata. Co ciekawe, w tym świecie czujemy się i postępujemy dokładnie tak jak w świecie realnym. Różnica jest tylko taka, że każdy błąd jaki popełnimy w świecie wirtualnym nic nas nie kosztuje.
Wirtualna rzeczywistość w efektywnych szkoleniach VR dla firm. Co musisz wiedzieć o szkoleniach VR?
Oczywiście wiadomo, że lepiej uczyć się na cudzych błędach a nie na swoich. Jednak w przypadku technologii wirtualnej rzeczywistości możemy bez żadnych konsekwencji uczyć się na swoich błędach.
Szkolenia VR swoją skuteczność zawdzięczają wielu różnym aspektom. Kluczowy jest mechanizm tzw. pamięci motorycznej, zwanej również pamięcią mięśniową. Zakładając na głowę gogle VR i biorąc w ręce kontrolery mamy realne przeniesienie ruchów rąk i ciała do wirtualnego świata. Wszelkie gesty takie jak chwytanie, podnoszenie obiektów, obsługę urządzeń i maszyn wykonujemy dokładnie tak samo jak w świecie rzeczywistym. Dzięki temu jeśli powtórzymy daną czynność wiele razy, w mózgu aktywują nam się połączenia, które niejako pozwolą nam wykonywać tą czynność automatycznie, bez zastanowienia w przyszłości. To oczywiście duże uproszczenie, jednak właśnie w taki sposób działa mechanizm pamięci mięśniowej w szkoleniach VR.
Technologia wirtualnej rzeczywistości daje jeszcze jeden istotny aspekt mianowicie w pełni obiektywną analizę poczynionych postępów. Uruchamiając szkoleniowe oprogramowanie VR nie musimy patrzeć na ręce i analizować postępów osoby szkolącej się. W rozwiązaniach szkoleniowych VR jakie oferujemy system na bieżąco obserwuje i analizuje postępy użytkownika zachowując te informacje na serwerze. Dzięki temu nie tylko śledzimy postęp tuż po ukończeniu szkolenia. Możemy przechowywać podsumowania szkoleń przez wiele lat. Dodatkowo oprogramowanie szkoleniowe może samodzielnie wyrysować nam tzw. krzywą uczenia się, która zobrazuje nasze postępy w nauce, lub ich brak.
Technologia wirtualnej rzeczywistości umożliwia symulowanie niebezpiecznych zdarzeń i zjawisk. Realizowaliśmy np. zaawansowane systemy szkoleniowe VR dla lotnictwa wykorzystywane przez Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie. Dzięki naszemu wirtualnemu trenażerowi, studenci i pracownicy L.A.W. w Dęblinie mogą ćwiczyć procedury postępowania w przypadku wystąpienia pożaru na pokładzie samolotu.
Drugim ciekawym rozwiązaniem jest stworzony we współpracy z Lotniczą Akademią Wojskową symulator awaryjnego lądowania na wodzie. W takich rozwiązaniach istotna jest nie tylko sama możliwość przeszkolenia studentów, ale przede wszystkim ograniczenie kosztów szkoleń. Dotychczas podobne szkolenia organizowane były w Niemczech, na fizycznych symulatorach. Koszty uczestnictwa wszystkich studentów w jednodniowym szkoleniu były bardzo duże. Dzięki stworzonemu przez nas oprogramowaniu, w dowolnej chwili studenci mogą się szkolić bez opuszczania murów uczelni.
Warto również dodać, że realizowane przez nas szkolenia VR oferują tryb rozgrywki wieloosobowej, który zmusza nas do tego, aby działać w kooperacji i współpracować razem w ramach grupy. Takie podejście nie tylko poprawia efektywność szkolenia, ale przede wszystkim buduje więź między osobami szkolącymi się. Zachowujemy się tak jak w realnym życiu. W pewnych kwestiach musimy działać samodzielnie, ale czasem również polegać na innych.
Gogle wirtualnej rzeczywistości wykorzystywane są również z powodzeniem w przemyśle. Stworzone przez nas rozwiązanie dla Velvet Care pozwala znacznie usprawnić proces przezbrojenia linii produkcyjnej, co przekłada się na ograniczenie kosztów produkcji.
Wirtualna rzeczywistość w szkoleniach dla przemysłu sprawdza się idealnie. Wyobraźmy sobie np. przeszkolenie początkującego pracownika, który ma obsługiwać suwnicę, transportującą kadź z 12 tonami płynnego żelaza. Człowiek, który ma to zrobić, robi to pierwszy raz w życiu. Oczywiście wcześniej pewnie obejrzał wiele materiałów szkoleniowych, zaliczył kurs i sterował pustą suwnicą. Jednak czy jest to komfortowa sytuacja, w której osoba bez praktycznego doświadczenia wykonuje niebezpieczne operacje, które mogą zagrozić pracy zakładu i bezpieczeństwie pracowników?
Oczywiście odpowiedź brzmi: nie.
Jeśli natomiast wpuścimy takiego człowieka najpierw do wirtualnego kokpitu suwnicy, a później, jak już „wypracuje” odpowiednią ilość godzin, posadzimy go w realnej suwnicy – możemy być spokojni. Suwnica odwzorowana w świecie wirtualnym będzie zachowywała się dokładnie tak samo jak prawdziwa suwnica. Z tą tylko różnicą, że w szkoleniu w wirtualnej rzeczywistości nikomu nie stanie się krzywda, jeśli operator popełni błąd. Nie narazi również użytkownika na straty, uszkodzenia czy jakiekolwiek inne przykre konsekwencje.
Dopiero gdy szkolący się zda wirtualny egzamin praktyczny – przeniesiemy go do realnego świata, na prawdziwą suwnicę. Takie podejście daje gwarancję, że osiągniemy założone cele i efekty szkoleniowe bez strat. Co przełoży się nie tylko na większe bezpieczeństwo w zakładzie, ale i również na ograniczenie kosztów. Wyszkolony w VR pracownik będzie od razu gotowy do pracy.
Wirtualna rzeczywistość w szkoleniach przemysłowych to również sprawne prototypowanie i testowanie przyszłości. Możemy w łatwy sposób stworzyć wirtualną halę produkcyjną i testować oraz prototypować odpowiednie zmiany, zanim wprowadzimy je w rzeczywistości. Stworzenie modelu 3d to znikomy koszt w porównaniu do kosztów jakie poniesiemy jeśli w niewłaściwy sposób ustawimy linię produkcyjną.
Jak widać wykorzystanie technologii VR w przemyśle ma różne oblicza. Kluczem jest odpowiednie rozpoznanie potrzeb i zaoferowanie adekwatnego narzędzia, które te potrzeby spełni.
Trzecim interesującym przypadkiem użycia szkoleń VR jest wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości w szkoleniach z zakresu kompetencji miękkich. Mamy dzięki temu skuteczne rozwiązania szkoleniowe dla kadry menadżerskiej i zarządczej. Wykorzystując wirtualną rzeczywistość w szkoleniach dla firm poruszamy różne zagadnienia. Od pracy z trudnym podwładnym/przełożonym, poprzez zarządzanie pracownikami, aż do rozmów handlowych z trudnym klientem. W tego typu rozwiązaniach szkoleniowych również możemy na bieżąco analizować wyniki i postępy. Wystarczy nam jedynie odpowiednio zaprojektowany system VR.
Potencjał wdrażania technologii VR w szkoleniach jest ogromny. Warto być na bieżąco z nowościami technologicznymi. Gogle wirtualnej rzeczywistości stają się coraz tańsze, coraz bardziej powszechne i dostępne. Z roku na rok oferują lepszą wydajność, rozdzielczość, a ich parametry poprawiają się.
Wirtualna rzeczywistość rewolucjonizuje szkolenia dla firm. Pomaga optymalizować koszty, zmniejszać straty, podnosić kompetencje pracowników itp. Każda złotówka wydana na szkolenie VR zwraca się z nawiązką. Wykorzystaj potencjał technologii VR już teraz. Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę na wykonanie skutecznych szkoleń z użyciem wirtualnej rzeczywistości.
EPICVR.PL – eksperci w dziedzinie wdrażania VR
Artykuł partnera
https://www.mcportal.pl/dlaczego-warto-kupowac-oprogramowanie-na-licencji-esd/
https://www.mcportal.pl/5-ciekawych-funkcji-programu-magazynowego/