RSS

Tworzenie oaz zieleni w biurach: Zrewolucjonizuj…

W dzisiejszych dynamicznych czasach, w których przestrzeń pracy staje się miejscem interakcji, kreatywności i…

Ogrody wertykalne w biurze to dobry…

Nietrudno zauważyć, że wiele osób dochodzi do wniosku, iż ogrody wertykalne w biurze są…

Jak znaleźć profesjonalnego tłumacza angielskiego? Jakie…

Poszukiwanie profesjonalnego tłumacza angielskiego może być zadaniem wymagającym, zwłaszcza w dzisiejszym globalnym świecie, gdzie…

Nowoczesne Hale Tymczasowe: Doskonała Odpowiedź na…

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, elastyczność i zdolność do szybkiego dostosowania się do zmieniających…

«
»

Jak dbać o zdrowie psychiczne w dobie wojny?

  • Napisany przez:

Wojna, choć dzieje się „gdzieś obok”, to jednak rykoszetem może odbić się i na Twoim zdrowiu. Sytuacja jest dość napięta i niestety nikt nie obiecuje poprawy. Dodatkowo nie wiesz, czy sam jesteś bezpieczny, a to sprawia, że czujesz się niepewnie i tracisz siły do normalnego funkcjonowania. Nie bój się w tym czasie sięgnąć po fachową pomoc, bo z dnia na dzień może być tylko gorzej. Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w tym trudnym czasie? Tutaj znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Jak psycholog może pomóc w dobie wojny?

Właściwie trudno powiedzieć, czy widmo wojny nie znaczy się tak samo silnymi rysami na psychice człowieka, jak i sama wojna. Paniczny strach, który nie pozwala zasnąć, rozstać się z bliskimi czy zwyczajnie normalnie funkcjonować, skutecznie przecież szkodzi psychice i może być początkiem poważnych chorób, w tym depresji. Nie ma co się oszukiwać, jeśli każdego dnia jest tylko gorzej, to konieczna jest wizyta u psychologa.

Takie rozmowy, które przywrócą zdrowy sen i zmotywują do działania, są tutaj wręcz niezbędne. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest psychoterapia przez internet, bez wychodzenia z domu i w czasie dogodnym dla Ciebie. Taką terapią może być np. program motywujący, w którym uzyskasz praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z przeciwnościami losu i nie dać się zwariować w tak trudnym czasie. To jest niezwykle ważne, ponieważ czasem potrzebujesz małego bodźca, by znów normalnie funkcjonować, ale sparaliżowany strachem, nie wiesz, gdzie szukać. W tym właśnie pomoże Ci doświadczony psycholog.

A może wystarczy przeczytać poradnik z psychologii?

Taka terapia w formie drukowanej też cieszy się dużym zainteresowaniem. Poparta przykładami, ćwiczeniami, a często wzbogacona filmami instruktażowymi, może wesprzeć Cię w trudnych chwilach. Pamiętaj jednak, że książki nie zawsze w pełni wyczerpują temat, a zdecydowanie nie zapewniają kontaktu osobistego, kiedy chcesz  zadać jakieś pytanie. Poza tym trzeba wykrzesać w sobie chęci na czytanie. Kiedy jednak nie chce Ci się wychodzić z domu czy rozmawiać ze znajomym, to pewnie i książkę schowasz gdzieś głęboko, a może nawet nie wyciągniesz z torby?

Jeśli chcesz sobie pomóc, to może lepszym rozwiązaniem będzie słuchanie? Takim cudownym głosem dla Ciebie będzie psychoterapeuta online. Nagrane sesje możesz odsłuchać, nawet kiedy nie masz ochoty włączyć światła. To nie muszą być spotkania indywidualne, psychoterapeuta online oferuje też inne formy pomocy, np. kursy, które odwołują się do skutecznej terapii poznawczo-behawioralnej i świetnie oddziałują w przypadku złego samopoczucia, niskiego poczucia własnej wartości czy problemów ze snem.

A jak sprawdzą się grupy wsparcia?

To też całkiem dobry pomysł, ponieważ zapewnia wielu osobom doraźną pomoc w różnych problemach. Grupy wsparcia najczęściej działają w określonych dziedzinach i z pewnością znajdziesz też taką, która mogłaby pomóc i Tobie. Warto skorzystać?

Oczywiście! Zaletą takich grup jest to, że najczęściej działają w ramach bezpłatnej pomocy i prowadzone są przez doświadczonych terapeutów. Minusem jest fakt, że musisz wyjść z domu i regularnie się tam pojawić. W małym mieście przestajesz być więc anonimowy, a ponadto, musisz dopasować swój grafik dnia do spotkań grupy. Ponadto, jeśli mierzysz się z poważniejszym problemem, to taka grupa wsparcia nie będzie Cię motywować do działania. Warto też zadać sobie pytanie, czy będziesz mieć siłę wyjść z domu, by dotrzeć na spotkanie?

A może warto korzystać z terapii indywidualnych?

Przy pogłębiającej się traumie, depresji czy spadku dobrego samopoczucia zdecydowanie należy szukać profesjonalnej pomocy. I dzięki skutecznym programom psychologicznym, dostępnym także przez internet, możesz uzyskać pożądane wsparcie. Oprócz ciekawych kursów terapeutycznych, oferowana jest też terapia indywidualna (konsultacje online).

Taka forma dedykowana jest szczególnie osobom, które swoje problemy chcą rozwiązywać podczas rozmowy z psychologiem. Nie musisz wybierać się do gabinetu, dzięki formie online, takie konsultacje możesz prowadzić w zaciszu własnego domu. Wypróbuj taki model, jeśli szukasz osobistego kontaktu, albo zwyczajnie potrzebujesz wyrzucić z siebie wszystkie problemy i żale.

Więcej informacji na temat terapii przez internet znajdziesz na stronie internetowej: https://www.elpisonline.pl/

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal