RSS

Tworzenie oaz zieleni w biurach: Zrewolucjonizuj…

W dzisiejszych dynamicznych czasach, w których przestrzeń pracy staje się miejscem interakcji, kreatywności i…

Ogrody wertykalne w biurze to dobry…

Nietrudno zauważyć, że wiele osób dochodzi do wniosku, iż ogrody wertykalne w biurze są…

Jak znaleźć profesjonalnego tłumacza angielskiego? Jakie…

Poszukiwanie profesjonalnego tłumacza angielskiego może być zadaniem wymagającym, zwłaszcza w dzisiejszym globalnym świecie, gdzie…

Nowoczesne Hale Tymczasowe: Doskonała Odpowiedź na…

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, elastyczność i zdolność do szybkiego dostosowania się do zmieniających…

«
»

Jak sprawdzić warunki narciarskie na stoku?

  • Napisany przez:

Zimowa aura w górach potrafi być niezwykle kapryśna i właściwie trudno jest przewidzieć, jak mocno będą naśnieżone stoki, by ze sporym wyprzedzeniem zaplanować udany urlop z nartami. Jak zatem sprawdzać, czy stoki są dobrze naśnieżone i na co zwracać uwagę, wybierając konkretny ośrodek narciarski?

Kiedy warto planować zimowy urlop w polskich górach?

Pierwszy śnieg w górach pojawia się już nawet w październiku, ale wystarczy spojrzeć choćby na czas, w jakim działają stoki narciarskie, by przekonać się, że te jesienne opady nie zapewniają zbyt dobrych możliwości dla narciarzy. Sezon narciarski najczęściej otwierany jest na przełomie stycznia i lutego, choć także Święta Bożego Narodzenia przyciągają na górskie stoki wielu narciarzy.

Zmiany klimatyczne sprawiły jednak, że grudzień nie zawsze odznacza się optymalnie niskimi temperaturami, dlatego pewniejszymi miesiącami na narciarski urlop w Szczyrku jest styczeń, luty i marzec. Okres ten wpisuje się w sezon narciarski, który w 2022 roku np. w ośrodku narciarskim Beskid Sport Arena został otwarty dopiero 23 stycznia i zakończył się 20 marca 2022 roku.

Skąd wiadomo, że na stokach jest śnieg?

Oczywiście trzeba śledzić prognozę pogody, a że w górach warunki atmosferyczne szybko się zmieniają, to warto śledzić pogodę każdego dnia. Można jednak przekonać się też, jak wygląda sytuacja na żywo, wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę: „kamera szczyrk”. Obraz transmitowany jest przez całą dobę również nocą, kiedy stoki są odpowiednio oświetlone.

To dobry pomysł, by zerknąć również rano przed zamówieniem karnetu na stoki i zorientować się, jak wygląda sytuacja i to nie tylko pod względem ilości śniegu, ale również przepustowości. Kamerki ustawione są w kilku miejscach, narciarze mogą więc podejrzeć jak działają wyciągi lub jakie są kolejki przed kasami. Obowiązkowo warto sprawdzić sytuację przed samym urlopem, by przekonać się, co na narciarzy czeka w Szczyrku. W BSA funkcjonują tańsze karnety na godziny popołudniowe, a dzięki kamerkom można przekonać się, czy warto korzystać z takiej oferty.

Jak ośrodki utrzymują naśnieżenie na stokach?

Warunki narciarskie na stokach zależne są od wielu czynników, m.in. od pogody, wysokości temperatur, ale też działań ośrodka. Pod frazą: „ośrodek narciarski szczyrk” można zapoznać się z ośrodkami funkcjonującymi w Szczyrku oraz znaleźć informacje o sposobach naśnieżania przez nie stoków. Przykładowo w ośrodków Beskid Sport Arena jest All Weather Snow – specjalna maszyna, która produkuje śnieg i zapewnia dobre warunki narciarskie, nawet kiedy pogoda jest niekorzystna, a temperatury są dodatnie. To oczywiście nie wszystko, dlatego Beskid Sport Arena używa aż 40 armatek typu 700 automatic, 2 armatek typu 900 Automatic i dwóch zbiorników na wodę o łącznej pojemości 11000 m3, w celu utrzymania optymalnych warunków na stokach. To wszystko współgra z odpowiednią wilgotnością powietrza czy ciśnieniem i temperaturą, dlatego tak szczegółowe informacje również udostępnione są na stronie ośrodka.

Kiedy są lepsze warunki na stoku: rano czy wieczorem?

Większość ośrodków narciarskich w swojej ofercie posiada najczęściej kilkugodzinne skipassy. To dobra opcja, ponieważ skipass można przedłużyć, by zostać na stoku cały dzień albo wykorzystać tylko cztery godziny, jeśli ktoś na wyciąg dotrze dopiero późniejszym popołudniem. Również dla rodzin z małymi dziećmi cztery godziny przed obiadem w zupełności wystarczą, by w pełni cieszyć się zimowym szaleństwem na tle górskiej panoramy Szczyrku.

Mając do dyspozycji cały dzień – kiedy warto wybrać się na stoki? Zdecydowanie poranne warunki są najlepsze. Sprzyja temu niższa temperatura, ale też fakt, że rano nie ma jeszcze tylu narciarzy. Są więc mniejsze kolejki przy wyciągach i śnieg jest idealny do zjeżdżania. W Szczyrku jednak organizatorzy zimowych szaleństw dbają, by bajeczne warunki były o każdej porze, a więc też popołudniem i wieczorem, kiedy stoki są odpowiednio oświetlone i do późnych godzin można z powodzeniem szusować po trasach. W lepszych ośrodkach przez cały dzień funkcjonują ratraki i armatki śnieżne, dzięki którym narciarze również w godzinach popołudniowych i wieczornych są usatysfakcjonowani świetnymi warunkami na stokach.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal