RSS

Tworzenie oaz zieleni w biurach: Zrewolucjonizuj…

W dzisiejszych dynamicznych czasach, w których przestrzeń pracy staje się miejscem interakcji, kreatywności i…

Ogrody wertykalne w biurze to dobry…

Nietrudno zauważyć, że wiele osób dochodzi do wniosku, iż ogrody wertykalne w biurze są…

Jak znaleźć profesjonalnego tłumacza angielskiego? Jakie…

Poszukiwanie profesjonalnego tłumacza angielskiego może być zadaniem wymagającym, zwłaszcza w dzisiejszym globalnym świecie, gdzie…

Nowoczesne Hale Tymczasowe: Doskonała Odpowiedź na…

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, elastyczność i zdolność do szybkiego dostosowania się do zmieniających…

«
»

Kancelaria prawa gospodarczego – co to jest i jak wybrać odpowiednią?

 • Napisany przez:

Profesjonalnych usług prawnych potrzebują nie tylko osoby prywatne, ale również firmy, organizacje trzeciego sektora oraz instytucje publiczne. W jakich sytuacjach pomaga kancelaria prawa gospodarczego? Czym się kierować przy jej wyborze?

Co to jest prawo gospodarcze?

Do prowadzenia działalności gospodarczej potrzeba przede wszystkim dobrego bieznesplanu i budżetu na start. Sukces zależy również od tego, czego nie można przeliczyć na pieniądze: od determinacji, zaangażowania, a czasami entuzjazmu i… szczęścia. Jednak to wszystko nabiera znaczenia dopiero wówczas, gdy przedsiębiorca spełni niezbędne wymagania, jakie stawia przed nim państwo. Przepisy, które regulują prowadzenie działalności gospodarczej oraz wynikające z tej działalności stosunki prawne, określa się mianem prawa gospodarczego.

Czym zajmuje się kancelaria prawa gospodarczego?

Mówiąc najprościej, jest to kancelaria, która oferuje usługi prawne dla firm. Kancelaria może reprezentować swojego klienta na sali sądowej, w sporach cywilnych i gospodarczych z konsumentami, kontrahentami, organizacjami oraz organami państwowymi. Jednak pomoc prawna dla firm nie zaczyna się ani nie kończy w sądzie. Kancelaria prawa gospodarczego pomaga również w założeniu działalności oraz jej prawidłowym funkcjonowaniu. Zakres usług takiej kancelarii obejmuje między innymi:

 • sporządzanie umów handlowych i inwestycyjnych;
 • negocjowanie warunków umów z kontrahentami;
 • reprezentowanie klienta wobec organów państwowych;
 • pomoc w tworzeniu oraz przekształcaniu spółek i konsorcjów;
 • konsultacje oraz wydawanie opinii prawnych;
 • szeroko pojęte doradztwo w prowadzeniu działalności (np. w dzierżawie i leasingu, współpracy z kontrahentami, postępowania wobec organów administracji publicznej);
 • wsparcie w razie problemów z pracownikami;
 • budowanie dokumentacji wewnętrznej firmy (umowy, statuty i regulaminy);
 • pomoc w dochodzeniu roszczeń i windykacji należności;
 • pomoc w zagadnieniach dotyczących prawa własności przemysłowej.

Kancelaria prawa gospodarczego może specjalizować się w konkretnym rodzaju działalności. Stąd też zakres usług będzie zależny od specyfiki i potrzeb danej branży.

Kancelaria szyta na miarę

Przede wszystkim warto poszukać kancelarii, która ma doświadczenie w obsłudze podobnych podmiotów. Przykładowo jeśli ktoś chce założyć żłobek lub prywatne przedszkole, powinien skierować swoje kroki do prawnika specjalizującego się w oświacie. Oczywiście większość kancelarii zapewnia usługi prawne na wysokim poziomie, jednak praktyczna znajomość branży pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klienta. Doświadczona w wąskiej dziedzinie kancelaria ma także większą świadomość problemów, które pojawiają się w danej działalności  i tym samym prawnicy mogą zaproponować sprawdzone rozwiązania. Można to porównać z zakupem garnituru – ten z masowej produkcji dostępny w sklepie nigdy nie będzie tak komfortowy i dopasowany jak garnitur szyty na miarę.

Czy kancelaria musi mieć stronę internetową?

Przed pierwszą wizytą w kancelarii warto poświęcić chwilę na małe badania w internecie. Każda profesjonalna kancelaria prawa gospodarczego powinna być widoczna w sieci. Chodzi o to, aby klient mógł łatwo sprawdzić zakres usług prawnych, ceny i ewentualne referencje. Dzięki stronie internetowej potencjalny klient może również poznać pracowników kancelarii, a następnie – na podstawie informacji znalezionych w sieci – ocenić ich doświadczenie i profesjonalizm. Potencjalnego klienta może zniechęcić nie tylko brak strony internetowej, ale również uboga strona zaprojektowana „na kolanie”.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze kancelarii dla firmy?

Kancelaria prawa gospodarczego może świadczyć usługi dla firmy przez długie lata, dlatego warto polegać również na… intuicji. Dla owocnej współpracy bardzo ważne jest, aby przedstawiciel kancelarii już przy pierwszym spotkaniu wykazał się przyjaznym podejściem, a przy tym udzielał rzeczowych odpowiedzi. Warto dopytać o szczegóły, a szczególnie o to, jak będzie wyglądać kontakt z kancelarią. Sprawna komunikacja jest ważna szczególnie w razie sporów sądowych oraz w sytuacji, gdy prawnik ma współpracować z klientem głównie zdalnie.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal