RSS

Szkło a porcelana – którą opcję…

Szkło czy porcelana – to dylemat, z którym często spotykają się osoby wybierające naczynia…

Czym są jednorazowe e-papierosy? Sprawdź!

W ciągu ostatnich kilku lat jednorazowe e-papierosy zyskały ogromną popularność na całym świecie. Stanowią…

Czy leasing opłaca się firmom z…

Sektor MŚP w Polsce i na świecie bardzo intensywnie się rozwija. Aby testować nowe…

10 najważniejszych cech dobrego motocyklisty –…

Nie każdy ma predyspozycje do poruszania się motocyklem. Bezpieczna i komfortowa jazda jednośladem wymaga…

«
»

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym przez cały rok — sprawdź, jak ją utrzymać!

  • Napisany przez:

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotna jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym, i to nie tylko w słoneczne, letnie dni. Promieniowanie ultrafioletowe dociera do nas nawet wtedy, gdy na niebie widzimy ciemne chmury, a na zewnątrz panuje ujemna temperatura. Chociaż słońce ma korzystne działanie na nasz organizm i psychikę, to niestety wpływa szkodliwie na skórę. W związku z tym podstawowym kosmetykiem, jak powinien znajdować się w naszej kosmetyczce przez cały rok, jest krem z filtrem. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę przy jego wybieraniu.

Dlaczego promieniowanie słoneczne jest groźne dla skóry?

Promieniowanie słoneczne dzielimy na ultrafioletowe (UV), podczerwone (IR) i w zakresie widzialnym (VIS). Choć promieniowanie UV jest najczęściej omawiane, stanowi tylko 5% światła słonecznego, które dociera do ziemi. Wszystkie typy promieniowania mają równie szkodliwy wpływ na procesy zachodzące w naszej skórze. Ponieważ część z nich utrzymuje jednakową intensywność przez cały rok, skuteczna ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element dbania o zdrowie.

Skutki nadmiernej ekspozycji na słońce to nie tylko mocna opalenizna, rumień czy oparzenia. Jej następstwa są dużo głębsze i niewidoczne gołym okiem. Promieniowanie uszkadza włókna kolagenowe, powodując przedwczesne procesy starzeniowe, utratę elastyczności i nawilżenia skóry, pojawianie się przebarwień posłonecznych oraz przerost gruczołów łojowych. Dlatego też po 30 roku życia dobrze sprawdzi się krem przeciwzmarszczkowy z filtrem, który nie tylko zatrzyma szkodliwe promienie słoneczne, ale także zadba o wygładzanie pierwszych zmarszczek.

Promienie UVB, które przyczyniają się do pięknej opalenizny, są potencjalnie kancerogenne. Słońce potęguje także stany zapalne u osób z trądzikiem różowatym.

Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać?

Zakup odpowiedniego kosmetyku z ochroną przeciwsłoneczną zawsze powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi predyspozycjami, takimi jak karnacja, wrażliwość cery czy genetyka. Im skóra bardziej podatna na oparzenia, tym wyższy SPF powinniśmy wybrać. Chcąc zapewnić sobie optymalną ochronę przez cały rok, należy codziennie stosować krem z filtrem UVB oraz UVA na twarz i dłonie, czyli miejsca najbardziej narażone na negatywne działanie promieni słonecznych.

Warto zaznaczyć, że nie ma kosmetyku, który zapewni nam 100% zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem. Stopień ochrony, którą gwarantują produkty oznaczone wskaźnikiem SPF 50, wynosi 98,3%. Po takie kremy sięgajmy zwłaszcza w lecie – dobrze, żeby w swoim składzie miały także składniki o działaniu intensywnie nawilżającym i były wodoodporne. Filtry o średnim wskaźniku SPF – pomiędzy 15 a 30 – możemy śmiało stosować przez cały rok.

Zasady prawidłowej ochrony skóry przed słońcem

Zabezpieczenie ciała przed promieniami słonecznymi jest dość proste. Kremów ochronnych używajmy przede wszystkim latem, na odsłonięte fragmenty skóry. Balsamy do opalania z filtrem należy aplikować około 20 -30 minut przed wyjściem na zewnątrz. W przypadku dzieci lepiej sprawdzi się ochronne mleczko w sprayu, które jest dużo łatwiejsze do nałożenia.

Ochrona twarzy jest nieco bardziej złożona. W sezonie wiosenno-letnim stosujmy dobrany do potrzeb naszej skóry, wysokiej jakości krem z filtrem 50, który zapewni jej najwyższą ochronę. Może to być także krem BB z filtrem, który jednocześnie wyrównuje koloryt i matowi cerę, lub ochronna mgiełka z filtrem, dostępne w ofercie Avon. Nie zapominajmy także o kremie pod oczy i pomadce do ust z SPF. W pozostałe miesiące należy używać kremów ze średnim stopniem ochrony lub specjalne podkłady z filtrem.

 

na zlecenie partnera, tj. Avon

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal