Darmowy licznik znaków bez spacji i ze spacjami
Liczenie słów można w pełni profesjonalnie zrealizować za pomocą programów, dostępnych w internecie. Wystarczy sięgnąć po darmowe, ale bardzo skuteczne liczniki znaków, by policzyć słowa w pracy licencjackiej, w tekście dla portalu czy nawet w pracy domowej z języka polskiego. Warto jednak wiedzieć też, jak liczyć? Ze spacjami albo bez?
Kiedy przydaje się liczenie słów?
Właściwie każdy ma prawo sobie zadać pytanie – po co w ogóle są takie programy, skoro podstawowy edytor tekstu również zapewnia takie opcje? Profesjonaliści jednak dostrzegają spore różnice i często wykorzystują licznik znaków bez spacji, by dokładnie wyliczyć ilość słów, znaków, a nawet zdań w poszczególnym tekście. Takie liczniki mają swoje zastosowanie również w szkole. W końcu coraz częściej i nauczyciele również oczekują minimalnej ilości znaków czy słów, ale właśnie bez wliczania spacji.
Takie programy z powodzeniem wykorzystywane są także w pracy, zwłaszcza jeśli wynagrodzenie liczone jest od tak zwanej wierszówki albo jeśli zbyt długi albo zbyt krótki tekst negatywnie wpływa na pozycjonowanie tekstu w wyszukiwarkach internetowych. Nie każdy edytor uwzględnia szczegółowe statystyki z ilością spacji czy słów. Niektóre z nich ograniczają się jedynie do zliczenia wszystkich znaków, łącznie już ze spacjami. Co jednak jeśli zleceniodawca kieruje się innymi wytycznymi? Wtedy pomocny staje się właśnie taki licznik słów.
Jak dobrze wyliczyć słowa?
Licznik znaków bez spacji jest aplikacją bardzo prostą w obsłudze. Trzeba skopiować właściwy tekst albo przenieść plik do pola tekstowego i nacisnąć przycisk „przelicz”, choć wyniki ukazują się również automatycznie, po zapełnieniu ramki. W takim programie można sprawdzać dowolną ilość tekstów, trzeba tylko za każdym razem wyczyścić ramkę i wkleić nową zawartość. Niektóre serwisy stosują pewnego rodzaju ograniczenia, co do ilości czy długości tekstów. Warto więc wyszukać i użytkować te programy, które są bardziej liberalne pod tym względem. Wbrew pozorom bardzo łatwo je znaleźć w sieci.
Trafnym przykładem jest tutaj portal ssshelper.com, w którym bez logowania i rejestracji można sprawdzić liczbę znaków czy słów w dowolnej ilości tekstów. Taka analiza, jaką oferuje program może jednak być wykorzystywana też w innym celu. Choćby po to, by wyeliminować zbyt częste powtórzenia albo zbyt długie wyrazy w tekście. SSSHelper.com pokazuje również ilość tak zwanych znaków specjalnych i podpowiada, ile znaków powinny mieć np. nagłówki czy treści wpisywane w mediach społecznościowych. Takie programy można uruchomić nawet w przeglądarce smartfonu, dzięki czemu słowa można policzyć dyskretnie nawet podczas spotkania z kontrahentem.
Kiedy liczyć słowa ze spacjami, a kiedy bez?
O takich detalach jak ilość znaków ze spacją czy bez, często decyduje sam zleceniodawca. Z góry bowiem określa, czy zainteresowany jest ceną za ilość znaków ale bez spacji. Warto jednak pamiętać, że większość tłumaczy, pisarzy czy copywriterów stosuje zasadę 1000 znaków ze spacją. W niektórych programach, przeznaczonych do pozycjonowania, istotna jest ilość nie znaków, ale słów. I tutaj licznik znaków od SSSHelper ma kolosalne znaczenie. Pokazuje bowiem również słowa o znacznej długości, dzięki czemu można łatwo odnaleźć korelację między długością całego tekstu a ilością słów, by wiedzieć, czy wynagrodzenie będzie adekwatne do włożonego wysiłku i długości samego tekstu.
Trzeba również mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach konieczny jest licznik znaków bez spacji, np. przy działaniach SEO. Copywriterzy często pracują na podstawie konkretnych wytycznych, w których spełnieniu może być pomocny właśnie taki program do liczenia znaków. Pozwala on wychwycić ilość słów czy zdań oraz wyeliminować zbyt dużą powtórzeń wyrazów i fraz kluczowych. Liczenie słów bez spacji pozwala też lepiej uwydatnić wartość merytoryczną tekstu, ale należy pamiętać, że choćby w mediach społecznościowych, gdzie można wprowadzić określoną liczbę znaków, spacje też są uwzględnione, dlatego częściej przydatny będzie licznik słów ze spacjami.
Artykuł zewnętrzny