RSS

Drobiazgi, które cieszą..czyli rzecz o akcesoriach…

Hokej jest tą  dziedziną sportu, gdzie dobry sprzęt odgrywa istotną role. Na wyposażenie zawodnika…

Materac kieszeniowy, kokosowy, czy lateksowy –…

Coraz bardziej doceniamy, jak ważny jest komfort spania oraz dobry wypoczynek. Nie chodzi tutaj…

Czym są kleje montażowe?

Rodzaje i zastosowanie Planujesz remont mieszkania? A może jesteś w trakcie budowy domu? Jednym z…

Higiena intymna mężczyzny – jak powinieneś…

Rzadko wspomina się o higienie intymnej mężczyzn, choć ten temat nie powinien być pomijany.…

«
»

Prawo spadkowe z radcą prawnym

Zdecydowanej większości z nas spadek kojarzy się ogromnym majątkiem, najczęściej po dalekiej ciotce o której istnieniu nawet nie wiedzieliśmy. Nic bardziej mylnego. Otóż w skład spadku może wchodzić nie tylko czysty majątek ale również zobowiązania – najczęściej w postaci długów. Nie oznacza to jednak, że spadkobierca dziedzicząc spadek nie jest prawnie chroniony. O przepisach prawnych chroniących interes spadkobiercy może poinformować nas radca prawny, który podpowie jakie czynności należy podjąć w celu zabezpieczenia naszego interesu prawnego ale również pomoże nam w toku sądowego postępowania spadkowego.

Przyjęcie lub odrzucenie spadku.

Spadek może zostać przyjęty wprost/z dobrodziejstwem inwentarza lub może być odrzucony. Złożenie oświadczania w przedmiocie spadkobrania jest pierwszą i kluczową decyzją, która będzie pociągała za sobą szereg konsekwencji. Z tego tez względu warto już od samego początku poprosić radcę prawnego o pomoc w dokonaniu odpowiedniego wyboru, ale przede wszystkim w wyjaśnieniu wszelkich kwestii prawnych związanych z daną czynnością.

Termin na złożenie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku należy złożyć w terminie 6 miesięcy liczonych od dnia w którym spadkobierca dowiedział się o swoim tytule do spadkobrania. Przekroczenie tego terminu będzie co do zasady skutkowało przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, który to inwentarz może bardziej okazać się utrapieniem w przypadku znacznego zadłużenia spadkodawcy. Kodeks cywilny w takich sytuacjach dopuszcza uchylenie się od skutków prawnych. W takich przypadkach lepiej jednak jest zwrócić się do radcy prawnego, który przygotuje projekt pisma i będzie prowadził dalszą korespondencję z sądem.

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.

W przypadku, gdy rodzice złożą oświadczenie o odrzuceniu spadku, spadek przechodzi na ich dzieci. Dzieci tak samo jako ich rodzice muszą złożyć oświadczenie przed sądem czy notariuszem w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku. Sytuacja komplikuje się, gdy dzieci są małoletnie, bowiem ich rodzice nie mogą odrzucić spadku bez wcześniejszej zgody sądu rodzinnego. Z tego tez względu warto jest skorzystać z pomocy radcy prawnego, który wskaże właściwy sąd oraz sporządzi odpowiednie pismo, a następnie pomoże złożyć skuteczne oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletnich dzieci.

Zachowek.  

Według infomacji na stronie Kancelarii Radca Prawny Wiktor Witkowski Spadkobierca ustawowy, który został pominięty przez swojego spadkodawcę w drodze testamentu lub darowizny jest uprawniony do zachowku. Zachowek to minimalne przysporzenie jakie powinien dostać spadkobierca ustawowy. Majątek spadkodawcy jest często wyparowywany przez całą rodzinę i z tego też względu jego część powinna trafić do osób najbliższych. Z tego też względu warto jest zasięgnąć porady prawnej u radcy prawnego na temat wysokości zachowku oraz osób do niego uprawnionych. Należy również pamiętać, że czas działa na naszą niekorzyść, bowiem uprawnieni do zachowku mają 5 lat (liczonych od dnia ogłoszeni testamentu lub śmierci spadkodawcy) na zrealizowanie swojego prawa. W przeciwnym razie dojdzie do przedawnienia.

Wielość spadkobierców. 

W przypadku, gdy spadkodawca powołał do spadku więcej niż jedną osobę, postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku stanowi wstęp do kolejnych problemów prawnych między uczestnikami postępowania. Najczęstszym problemem będzie dział spadku polegający na fizycznym podziale dziedziczonego majątku. W takich sytuacjach radca prawny pomoże zainteresowanym stworzyć odpowiednią umowę dotyczącą działu spadku lub pomoże w sporządzeniu wniosku o dział spadku do sądu.

Rola radcy prawnego nie ogranicza się tylko i wyłącznie do udzielania pomocy prawnej w ww. sytuacjach. Radca prawny to profesjonalny pełnomocnik, który udzieli wsparcia prawnego również w innych dziedzinach prawa.     

Więcej informacji na temat porad prawnych na stronie http://wiktor-witkowski.pl/

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal