RSS

Kiedy wezwać elektryka na budowę domu?

Kiedy wezwać elektryka na budowę domu? Elektryk, czyli specjalista od różnego rodzaju instalacji, napraw i…

Znaczenie Proxies w Marketingu Cyfrowym

W dobie cyfryzacji marketing internetowy stał się kluczowym elementem strategii biznesowych. Aby skutecznie docierać…

Sztućce na prezent ślubny - czy…

Sztućce jako prezent ślubny to temat, który budzi mieszane uczucia. Z jednej strony, jest…

Reklama SEO dla Sklepu: Kompletny Przewodnik…

Wprowadzenie do reklamy SEO dla sklepu internetowego Reklama SEO to jeden z najskuteczniejszych sposobów na…

«
»

Prawo spadkowe z radcą prawnym

  • Napisany przez:

Zdecydowanej większości z nas spadek kojarzy się ogromnym majątkiem, najczęściej po dalekiej ciotce o której istnieniu nawet nie wiedzieliśmy. Nic bardziej mylnego. Otóż w skład spadku może wchodzić nie tylko czysty majątek ale również zobowiązania – najczęściej w postaci długów. Nie oznacza to jednak, że spadkobierca dziedzicząc spadek nie jest prawnie chroniony. O przepisach prawnych chroniących interes spadkobiercy może poinformować nas radca prawny, który podpowie jakie czynności należy podjąć w celu zabezpieczenia naszego interesu prawnego ale również pomoże nam w toku sądowego postępowania spadkowego.

Przyjęcie lub odrzucenie spadku.

Spadek może zostać przyjęty wprost/z dobrodziejstwem inwentarza lub może być odrzucony. Złożenie oświadczania w przedmiocie spadkobrania jest pierwszą i kluczową decyzją, która będzie pociągała za sobą szereg konsekwencji. Z tego tez względu warto już od samego początku poprosić radcę prawnego o pomoc w dokonaniu odpowiedniego wyboru, ale przede wszystkim w wyjaśnieniu wszelkich kwestii prawnych związanych z daną czynnością.

Termin na złożenie oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku należy złożyć w terminie 6 miesięcy liczonych od dnia w którym spadkobierca dowiedział się o swoim tytule do spadkobrania. Przekroczenie tego terminu będzie co do zasady skutkowało przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, który to inwentarz może bardziej okazać się utrapieniem w przypadku znacznego zadłużenia spadkodawcy. Kodeks cywilny w takich sytuacjach dopuszcza uchylenie się od skutków prawnych. W takich przypadkach lepiej jednak jest zwrócić się do radcy prawnego, który przygotuje projekt pisma i będzie prowadził dalszą korespondencję z sądem.

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.

W przypadku, gdy rodzice złożą oświadczenie o odrzuceniu spadku, spadek przechodzi na ich dzieci. Dzieci tak samo jako ich rodzice muszą złożyć oświadczenie przed sądem czy notariuszem w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku. Sytuacja komplikuje się, gdy dzieci są małoletnie, bowiem ich rodzice nie mogą odrzucić spadku bez wcześniejszej zgody sądu rodzinnego. Z tego tez względu warto jest skorzystać z pomocy radcy prawnego, który wskaże właściwy sąd oraz sporządzi odpowiednie pismo, a następnie pomoże złożyć skuteczne oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletnich dzieci.

Zachowek.  

Według infomacji na stronie Kancelarii Radca Prawny Wiktor Witkowski Spadkobierca ustawowy, który został pominięty przez swojego spadkodawcę w drodze testamentu lub darowizny jest uprawniony do zachowku. Zachowek to minimalne przysporzenie jakie powinien dostać spadkobierca ustawowy. Majątek spadkodawcy jest często wyparowywany przez całą rodzinę i z tego też względu jego część powinna trafić do osób najbliższych. Z tego też względu warto jest zasięgnąć porady prawnej u radcy prawnego na temat wysokości zachowku oraz osób do niego uprawnionych. Należy również pamiętać, że czas działa na naszą niekorzyść, bowiem uprawnieni do zachowku mają 5 lat (liczonych od dnia ogłoszeni testamentu lub śmierci spadkodawcy) na zrealizowanie swojego prawa. W przeciwnym razie dojdzie do przedawnienia.

Wielość spadkobierców. 

W przypadku, gdy spadkodawca powołał do spadku więcej niż jedną osobę, postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku stanowi wstęp do kolejnych problemów prawnych między uczestnikami postępowania. Najczęstszym problemem będzie dział spadku polegający na fizycznym podziale dziedziczonego majątku. W takich sytuacjach radca prawny pomoże zainteresowanym stworzyć odpowiednią umowę dotyczącą działu spadku lub pomoże w sporządzeniu wniosku o dział spadku do sądu.

Rola radcy prawnego nie ogranicza się tylko i wyłącznie do udzielania pomocy prawnej w ww. sytuacjach. Radca prawny to profesjonalny pełnomocnik, który udzieli wsparcia prawnego również w innych dziedzinach prawa.     

Więcej informacji na temat porad prawnych na stronie http://wiktor-witkowski.pl/

Artykuł partnera

https://www.mcportal.pl/odszkodowanie-wojenne-rozwazania-na-temat-zadoscuczynienia-za-straty-i-krzywdy-wojenne/

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal