RSS

Tworzenie oaz zieleni w biurach: Zrewolucjonizuj…

W dzisiejszych dynamicznych czasach, w których przestrzeń pracy staje się miejscem interakcji, kreatywności i…

Ogrody wertykalne w biurze to dobry…

Nietrudno zauważyć, że wiele osób dochodzi do wniosku, iż ogrody wertykalne w biurze są…

Jak znaleźć profesjonalnego tłumacza angielskiego? Jakie…

Poszukiwanie profesjonalnego tłumacza angielskiego może być zadaniem wymagającym, zwłaszcza w dzisiejszym globalnym świecie, gdzie…

Nowoczesne Hale Tymczasowe: Doskonała Odpowiedź na…

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, elastyczność i zdolność do szybkiego dostosowania się do zmieniających…

«
»

Transport owoców i warzyw

  • Napisany przez:

Owoce i warzywa cechują się niską podatnością transportową. Oznacza to, że w trakcie ich przewozu należy zadbać o prawidłowe warunki, dzięki którym nie dojdzie do ich przedwczesnego zepsucia. W sposób szczególny należy zwrócić uwagę na temperaturę i wilgotność powietrza, ale także dostęp do tlenu i światła, czas przejazdu czy ewentualne uszkodzenia, którym mogą ulec nieprawidłowo zabezpieczone łuszczki drewniane. Przypominamy, o czym warto pamiętać.

Bezpieczny transport produktów świeżych to długa lista warunków do spełnienia. Niezbędne będą dobrej jakości skrzynki na warzywa i owoce, nowoczesny samochód i skrupulatna segregacja. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Podstawowe warunki przewozu warzyw i owoców

Zarówno warzywa, jak i owoce, są bardzo wrażliwe na temperaturę. Należy chronić je przed jej nieprawidłowym poziomem i dużymi wahaniami. Łuszczki drewniane należy odpowiednio schłodzić od razu po zbiorze – okazuje się bowiem, że proces oddychania może być nawet parędziesiąt razy szybszy w wysokiej temperaturze. Przechowując warzywa i owoce w chłodni, możemy spowolnić lub wręcz zatrzymać zmiany biochemiczne i fizyczne zachodzące w nich. Zadbaj również o odpowiedni samochód, który pozwoli przewieźć skrzynki drewniane w warunkach sprzyjających utrzymaniu ich dobrej jakości. Przed przewozem natomiast skrupulatnie je posegreguj, uwzględniając różniące je wymagania gatunkowe.

Nie mniej istotna podczas transportu warzyw i owoców jest wilgotność względna powietrza – ona również wpływa na ich żywotność. Każdy przedsiębiorca powinien zapoznać się z dokładnymi wytycznymi. Okazuje się bowiem, że poszczególne odmiany i gatunki bardzo wyraźnie różnią się odpornością na poziom wilgotności. Nade wszystko powinno nam zależeć, by po podróży skrzynki drewniane z owocami i warzywami nie musiały zostać wyrzucone.

 

Warto podkreślić, że choć zdecydowana większość owoców i warzyw może być bez problemu transportowana w warunkach, w których wilgotność sięga poziomu 90-95%, niektóre z nich po prostu muszą być przewożone osobno. O czym musisz wiedzieć?

  • Skrzynki drewniane z owocami zielonymi można transportować w warunkach skrajnej wilgotności sięgającej nawet 100%.
  • Łuszczki pełne warzyw trwałych dobrze znoszą jedynie niską wilgotność, nieprzekraczającą poziomu 70%.

Jeśli powyższe warunki nie zostaną spełnione, istnieje duże prawdopodobieństwo, że warzywa i owoce zaczną kiełkować lub więdnąć. To istotne także ze względu na rozwijającą się w nich bardzo groźną dla zdrowia pleśń.

Decydując się na transport owoców i warzyw nie możesz zapomnieć również o dostępie do etylenu. Ten gaz odpowiada za procesy dojrzewania – reguluje poziom chlorofilu w roślinach. Właśnie od niego zależy tempo opadania liści czy kiełkowania nowych. Dlatego właśnie łuszczki drewniane i pojemniki jednorazowe muszą być bardzo dokładnie posegregowane, by nie doszło do przewożenia produktów odpornych razem z wrażliwymi, bez uwzględnienia ich indywidualnych potrzeb. Nie mniej istotny jest wpływ promieni słonecznych. Łuszczki, w których przewozisz owoce i warzywa, musisz przed nimi skutecznie zabezpieczyć, bo istnieje ryzyko, że dojrzeją znacznie przed czasem.

Skrzynki drewniane z owocami i warzywami muszą być również odpowiednio zabezpieczone, by nie doszło do uszkodzeń mechanicznych w czasie przewozu. Właśnie dlatego łuszczki powinny pochodzić od sprawdzonych producentów i być dokładnie sprawdzone przez każdą podróżą – zwłaszcza w przypadku odległej trasy. To ważne, by były nie tylko trwałe, ale również miały właściwe rozmiary, które nie dają im możliwości przewrócenia się czy luźnego przesuwania po pace.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal