RSS

Dlaczego warto pracować jako opiekunka osób…

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech staje się coraz bardziej popularnym wyborem dla…

Serwis bram w Krakowie i okolicy

Serwis bram w Krakowie i okolicy Brama garażowa lub ogrodzeniowa nie otwiera się albo zatrzymuje…

Energetyka jądrowa w Polsce - plany,…

Nie jest tajemnicą, że planujemy mieć w Polsce energię jądrową - co ma stać…

What Is the Role of User…

User-friendly software today is considered a must for it to succeed. Combine it with…

«
»

Audyty infrastruktury IT i testy penetracyjne

  • Napisany przez:

Czy Twoja sieć IT jest odpowiednio zabezpieczona? W każdej, nawet tej najlepiej przygotowanej, pojawić się mogą luki,  które zaważyć mogą na bezpieczeństwie całej firmy. Może ona stać się wówczas celem ataku cyberprzestępców, którego koszty są bardzo wysokie. Dlatego niezbędne jest przeprowadzanie regularnych audytów infrastruktury oraz testów penetracyjnych.

Czym jest audyt infrastruktury?

Celem przeprowadzenie audytu infrastruktury, w tym bezpieczeństwa sieci IT, jest zbadanie oraz wnikliwe przetestowanie, a następnie ocenienie działania infrastruktury firmy. Pod uwagę bierze się takie elementy jak zabezpieczenie firmowych informacji (na przykład danych klientów) oraz zabezpieczenie dostępu do sieci. W ten sposób można ochronić się przed atakiem hakerskim.

Taki audyt infrastruktury IT musi być przeprowadzony w profesjonalny sposób, dlatego zleca się go zewnętrznym firmom. Dzięki niemu poznasz słabe punkty bezpieczeństwa swojego przedsiębiorstwa oraz sposoby na ich zniwelowanie. Po wszystkim otrzymasz szczegółowy raport dotyczący wszystkich luk i możliwości ich zabezpieczenia.

Jeżeli mowa o audycie bezpieczeństwa IT, w jego ramach bada się całą infrastrukturę firmową, w tym sieci WAN, LAN i WiFi, a także używane systemy, aplikacje i urządzenia. Audyt dotyczyć może wszystkiego albo tylko wybranego obszaru jej funkcjonowania. Najczęściej problemy dotyczą zabezpieczenia baz danych oraz procesów zarządzania uprawnieniami w dostępie do poszczególnych elementów działania przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto robić audyt infrastruktury?

Audyt infrastruktury to niewątpliwie dodatkowy koszt dla przedsiębiorcy. Dlaczego zatem warto go przeprowadzać? Przede wszystkim jest to jedyny stuprocentowo pewny i wiarygodny sposób na poznanie luk w swoich własnych zabezpieczeniach. Tylko dzięki niemu dowiesz się, jak zabezpieczona została twoja witryna internetowa albo poczta e-mail pracowników przed wyciekiem z niej informacji mogących być celem cyberprzestępców. Firmy, takie jak na przykład sklepy internetowe, nie mogą pozwolić sobie na wyciek danych swoich klientów: adresów czy numerów telefonów. Ktoś tak zdobytą bazę danych może następnie odsprzedać, co skończyć się może w najlepszym przypadku pozwem sądowym od poszkodowanych. Równie istotne są sytuacje, kiedy niemożliwe jest odzyskanie istotnych elementów, bo polityka tworzenia i odzyskiwania kopii bezpieczeństwa systemów krytycznych nie działała prawidłowo. Taki błąd narazić może firmę na olbrzymie straty, a wręcz stać się jej gwoździem do trumny.

Na czym polegają testy penetracyjne i jakie są ich rodzaje?

Testy penetracyjne dotyczą audytu bezpieczeństwa aplikacji webowych. W ich ramach sprawdzane są jej zabezpieczenia. Za sprawą specjalnych, zróżnicowanych testów, można odkryć czy w ogóle i jakie potencjalnie możliwe są ataki sieciowe.

Istnieje kilka rodzajów testów penetracyjnych.

·         BlackBox

Testy penetracyjne BlackBox to inaczej testy zewnętrzne. W ich ramach tester wprowadza do aplikacji różne dane wejściowe i kontroluje jakie dane wyjściowe są przez nią generowane. To najprostszy sposób, by przekonać się, czy aplikacja w zamierzony sposób reaguje na działania podejmowane przez użytkownika. Testy BlackBox dzielą się na kilka rodzajów, ponieważ można je przeprowadzać na różne sposoby.  Jeden z tych rodzajów polega na sprawdzeniu różnego rodzaju wartości granicznych. Sprawdza się na przykład formularze, by przekonać się, czy aplikacja webowa odpowiednio odrzuca i weryfikuje nieprawidłowe wartości graniczne. Innym sposobem jest testowanie tabeli decyzyjnej. Testerzy sprawdzają kombinację warunków, na podstawie których tworzony jest wynik każdej reguły. W przypadku testu BlackBox, audytor nie ma wiedzy na temat wewnętrznej struktury albo kodu oprogramowania. Testuje jedynie funkcjonalność działania aplikacji.

·         WhiteBox

WhiteBox to kolejny rodzaj testu penetracyjnego. W tym przypadku osoba testująca ma dostęp do kodu źródłowego. Sprawdza się nie tylko, czy wszystko działa prawidłowo, ale także, w jaki sposób działa. To znaczy jak poukładane są struktury wewnętrzne, struktury danych, kod etc. W przypadku testowania metodą WhiteBox audytor przygotowuje plan testów w oparciu o zadania testowe. Na końcu generowany jest raport końcowy wraz z propozycjami wprowadzonych zmian. Taki sposób testowania jest lepszym zabezpieczeniem przed atakiem wewnętrznym.

·         GreyBox

GreyBox to metoda pośrednia pomiędzy BlackBox, a WhiteBox. Osoby przeprowadzające audyt w takim przypadku otrzymują jedynie część danych, które mogą być wykorzystane do ataku hakerskiego. Tester zna więc kod źródłowy, ale przeprowadza audyt wyłącznie z poziomu interfejsu. W takim przypadku firma najbardziej przygotowuje się na ataki z wykorzystaniem socjotechnik oraz działania offline. Coraz częściej zaobserwować można, że hakerzy łamią nie hasła dostępu, ale bezpośrednio pracowników. Nawet najlepiej zabezpieczona sieć firmowa nie pomoże, jeżeli pracownicy nie będą przestrzegali polityki bezpieczeństwa informatycznego. Właśnie przed takimi sytuacjami chroni testowanie GreyBox.

Audyt infrastruktury oraz testy penetracyjne to niezwykle ważny element minimalizacji niebezpieczeństwa ataku cybernetycznego. Współcześnie takie zagrożenia są coraz bardziej realne i dużo bardziej niebezpieczne niż rzeczywisty zabór mienia. Z tego powodu przeprowadzanie audytów powinno wpisać się w stały rozkład funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Przeprowadzane przez profesjonalną firmę testy powinny mieć swoją określoną strukturę. Wynikiem jest raport z testów. W jego zakresie powinien znaleźć się dokładny opis zastanego stanu, przeprowadzone procedury audytu, szczegółowe jego wyniki wraz z objaśnieniami, analizy ryzyka, ocena stanu bezpieczeństwa oraz wytyczne i wskazówki, które mają na celu poprawienie bezpieczeństwa na przyszłość.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal