RSS

10 najważniejszych cech dobrego motocyklisty –…

Nie każdy ma predyspozycje do poruszania się motocyklem. Bezpieczna i komfortowa jazda jednośladem wymaga…

Profil cienia z oświetleniem LED do…

Profil cienia z oświetleniem LED do podwieszanych sufitów: idealny wybór dla stylowego i efektywnego…

Prezent dla dziewczynki na Dzień Dziecka:…

Kiedy zbliża się Dzień Dziecka, każdy z nas szuka idealnego prezentu, który sprawi radość…

Trendy w kolorach i teksturach tynków

W dzisiejszym dynamicznym świecie architektury i designu, tynki budowlane i tapety nie tylko pełnią…

«
»

Odkurzacz z filtrem wodnym – 4 cechy, które wyróżniają go spośród innych

  • Napisany przez:

Kiedy mówimy odkurzacz, zazwyczaj mamy na myśli urządzenie do czyszczenia podłóg, wyposażone w worek na śmieci. Jednak już od dłuższego czasu w sprzedaży dostępne są modele, które kurz i nieczystości gromadzą w specjalnych pojemnikach. Spośród odkurzaczy bezworkowych szczególnie popularne stały się odkurzacze wodne. Jest to doskonały przyrząd, znacznie ułatwiający życie zwłaszcza alergikom, Ale oczywiście każda gospodyni domowa będzie miała z niego pociechę. Odkurzacz z filtrem wodnym posiada bowiem zdolność nie tylko czyszczenia podłogi, ale również odświeżenia i nawilżenia powietrza. Jakie jeszcze zalety posiada odkurzacz wodny i czy warto go kupić?

  1. Odkurzacz wodny a zwykłe odkurzacze – jakie są różnice?
  2. Odkurzacz z filtrem wodnym – budowa
  3. Filtr wodny w odkurzaczu – jak działa?
  4. Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacz wodny a zwykłe odkurzacze – jakie są różnice?

Klasyczne odkurzacze z workiem, mimo iż są stosowane już od długiego czasu i zastępowane przez nowsze modele, wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Umieszczony w nich worek nie tylko służy do zbierania śmieci i zanieczyszczeń, ale również posiada funkcję filtrowania powietrza. Należy jednak pamiętać, by stosować w nich tylko worki przeznaczone do odkurzania. Te papierowe oraz płócienne, choć tańsze, nie czyszczą powietrza. Następcami odkurzaczy workowych były modele bezworkowe, które są znacznie wygodniejsze w użyciu, jednak ich wadą jest mały zbiornik na śmieci oraz związana z tym konieczność jego częstego czyszczenia. Poza tym, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, nie potrafi on przefiltrować powietrza, lub robi to bardzo niedokładnie. Problem ten rozwiązuje odkurzacz wodny, który działa na podobnej zasadzie jak odkurzacz bezworkowy, jednak powietrze z zanieczyszczeniami przepuszczane jest dodatkowo przez filtr wodny. Cały kurz, dzięki nawilżeniu, nie przedostaje się do otoczenia, tylko pozostaje w zbiorniku. Jeśli jakieś nieczystości przestaną się przez wodną zaporę, zostaną wyłapane przez dodatkowe filtry. Dzięki takiemu działaniu otrzymujemy nie tylko czystą podłogę, ale również świeże, wilgotne powietrze.

Odkurzacz z filtrem wodnym – budowa

Dzięki o wiele lepszej, niż odkurzacze workowe, zdolności do wyłapywania kurzu, roztoczy oraz pyłków odkurzacz z filtrem wodnym jest szczególnie polecany dla alergików. Cały brud i zanieczyszczenia zassane przez końcówkę odkurzacza przychodzą przez wodę, a po namoknięciu osiadają na dnie. Taka metoda pozwala na wyeliminowanie nawet najdrobniejszych cząsteczek kurzu, które są przez inne modele przepuszczalne. Dzięki zastosowaniu wody do czyszczenia możliwe jest usuwanie brudu nie tylko z podłóg czy dywanów, ale również z tapicerki lub drewnianych mebli. Zadowoleni z używania tego urządzenia będą również posiadacze psów. Umożliwia ono bowiem znacznie dokładniejsze wyczyszczenie pomieszczenia z sierści niż inne modele. Wodny odkurzacz, ze względu na to iż nie potrzebuje worków, jest znacznie tańszy w eksploatacji, jednak trzeba pamiętać o tym, iż po każdorazowym użyciu należy oczyścić zbiornik. Urządzenia te są również nieco bardziej skomplikowane w obsłudze, dlatego podczas użytkowania należy stosować się do instrukcji. dzięki temu po każdym użyciu powietrze w domu będzie świeże i nawilżone.

Filtr wodny w odkurzaczu – jak działa?

Woda to najlepszy filtr naturalny, nic więc dziwnego, że również w odkurzaczach znajduje ona zastosowanie. Kiedy brud, pyłki i roztocza zostaną wciągnięte przez ssawkę odkurzacza, trafiają one do zbiornika z wodą, i poprzez wykorzystanie siły odśrodkowej osadzają się na dnie zbiornika. Oczyszczone powietrze porusza się w kierunku wylotu, przechodząc jeszcze przez dodatkowe filtry, które pozbawiają go resztek zanieczyszczeń. Najczęściej stosowane są w tym celu filtry węglowe, lub filtry HEPA. Kiedy wyłączymy po sprzątaniu odkurzacz filtr wodny powinien zostać wyczyszczony. W tym celu należy usunąć brudną wodę oraz wysuszyć zbiornik. Zaniedbanie tej czynności może spowodować, iż powietrze w trakcie odkurzania będzie nieco zatęchłe, a w zbiorniku mogę rozwinąć się pasożyty. Jeśli zadbamy o to, by zbiornik wodny był cały czas czysty, a dodatkowo umieścimy w wodzie trochę aromatu zapachowego, powietrze po odkurzaniu będzie miało przyjemny, odświeżający zapach.

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz z filtrem wodnym?

Kiedy zdecydujemy się już na zakup takiego urządzenia, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest moc. Odkurzacz z filtrem wodnym potrzebuje nieco więcej mocy, niż poprzednie modele, jednak dzięki temu jest znacznie efektywniejszy w usuwaniu zanieczyszczeń. Trzeba również pamiętać, że są to urządzenia o dość dużych rozmiarach, dlatego mogą się nie sprawdzić w niewielkich pomieszczeniach. Parametr ten związany jest z wielkością zbiornika na wodę. Nie oznacza to jednak, że odkurzacz z większą zbiornikiem można rzadziej czyścić. Każde urządzenie tego typu powinno się czyścić zaraz po zakończeniu czynności porządkowych. Przed zakupem należy również sprawdzić, jaka jest głośność odkurzacza, gdyż ze względu na dużą moc, są to urządzenia o dużej emisji hałasu. Istotna jest także liczba różnych końcówek, dołączonych przez producenta, oraz funkcje dodatkowe takie jak na przykład pranie. Najciekawsze modele można znaleźć na stronie: https://www.neonet.pl/odkurzacze/odkurzacze-z-filtrem-wodnym-piorace.html

Materiał zewnętrzny

https://www.mcportal.pl/jak-wybrac-najlepszy-kinkiet/

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal