RSS

Agencja graficzna w Krakowie

Integralną częścią marketingu cyfrowego jest zaprezentowanie marki w najlepszy możliwy sposób, co oznacza, że…

Pettsitters – zaopiekujemy się Twoimi pupilami,…

Czasem zdarza się, że praca, przyjaciele czy krewni zakłócają naszą rozplanowaną  codzienność i musimy…

Doradca zawodowy online. Sprawdź korzyści!

Pandemia przyspieszyła wdrożenie świata online do naszej codzienności. Konsultacje online z psychologiem, home office,…

Lodówka Samsung Space Max – dobry…

Niezależnie od tego, jakich rozmiarów jest nasz dom lub mieszkanie, możemy być pewni jednego…

«
»

Podcinanie fundamentów – dlaczego i kiedy jest konieczne?

  • Napisany przez:

Obecnie podcinanie fundamentów to usługa realizowana bardzo często. Wykonuje się ją w celu osuszenia fundamentów i zapobiegnięcia dalszemu przedostawaniu się wilgoci przez mury. Jednak dlaczego  w ogóle wilgoć pojawia się w fundamentach? Z jakiego powodu koniecznie trzeba się jej pozbyć? Dlaczego właśnie podcinanie uważa się za najlepszy sposób osuszania? Sprawdźmy to!

Przyczyny pojawiania się wilgoci

Przeważnie podcinanie fundamentów wykonuje się wtedy, kiedy dojdzie do podciągania kapilarnego. Mowa o zjawisku przedostawania się wilgoci w górę budynku. Zaczyna się to w fundamentach, jednak wilgoć może dotrzeć na samą górę budynku. Jaka jest przyczyna podciągania kapilarnego? Dochodzi do niego, gdy w pobliżu występują wody gruntowe lub też grunt jest mocno nasiąknięty wodą. Jednak to nie wszystko. Aby woda zaczęła podciągać kapilarnie, mury muszą być podatne na to zjawisko.

Podciąganie kapilarne występuje w przypadku nieszczelnych murów. Mowa o zniszczonych lub nieprawidłowo wykonanych fundamentach i ścianach budynku. Dlatego właśnie najczęściej podcinanie fundamentów wykonuje się w starszych budynkach. Niemniej jednak czasami ma to miejsce również w przypadku budynków całkiem nowych. Przeważnie konieczność wykonania osuszania fundamentów jest podyktowana nieprawidłowym wykonaniem izolacji.

Dlaczego wilgoć to zagrożenie?

Podcinanie fundamentów to sposób na powstrzymanie podciągania kapilarnego. Wyjaśniliśmy już, czym jest to podciąganie. Jednak dlaczego tak właściwie trzeba mu zapobiegać? Czemu wilgoć to zagrożenie?

Wilgoć w murach, w tym również w fundamentach, to zagrożenie z dwóch powodów. Po pierwsze niszczy ona strukturę budynku, prowadząc do rychłej degradacji materiałów konstrukcyjnych. Po drugie natomiast, stanowi realne zagrożenie dla człowieka. Otóż wilgoć tworzy doskonałe środowisko dla rozwoju grzyba. Zarodniki grzyba w ścianie szkodzą ludzkiemu zdrowiu, zwłaszcza układowi oddechowemu.

Czym jest podcinanie fundamentów?

Przejdźmy do kwestii wyjaśnienia, na czym polega podcinanie fundamentów. Otóż wbrew pozorom nie jest to wcale bardzo skomplikowany zabieg. Oczywiście, przeprowadzić mogą go tylko fachowcy. Niemniej jednak nie zajmuje im to wcale wiele czasu.

Wszystko zaczyna się od wykonania precyzyjnego cięcia poziomego w fundamentach. Musi być ono bardzo precyzyjne, omijając wszelkie przewody i inne przeszkody. Ważna jest też odpowiednia grubość cięcia. Następnie bardzo ostrożnie umieszcza się w szczelinie płytę izolacyjną. Później należy nałożyć tynk i wygładzić miejsce, w którym została umieszczona płyta izolacyjna. Na tym kończy się ten tylko z pozoru trudny i wymagający zabieg.

Dzisiaj podcinanie fundamentów to zdecydowanie najczęściej stosowana metoda osuszania fundamentów. Wynika to z tego, że daje ona po prostu bardzo dobre rezultaty. Woda przestaje podciągać, nie zagrażając budynkowi ani jego użytkownikom. Co więcej, płyta izolacyjna to rozwiązanie trwałe. Fachowcy zapewniają, że izolacja będzie skuteczna aż do końca trwałości technicznej budynku.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal