RSS

Ekspres ciśnieniowy czy automatyczny - który…

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dwóm popularnym rodzajom ekspresów do kawy: ekspresom ciśnieniowym i…

Bezpieczny dom? Wymień zamek w drzwiach!

Bezpieczeństwo w domu to bardzo istotna kwestia dla każdego z nas. Jednym z kluczowych…

Na co zwrócić uwagę przy wymianie…

W sytuacji, gdy potrzebujemy wymienić zamek w drzwiach wejściowych, niezbędne jest zrobienie dokładnego rozeznania…

Komputer Pobiera Dużo Prądu: Mit czy…

W dzisiejszym świecie, komputer stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Używamy go do pracy,…

«
»

Jak skutecznie wyczyścić dywan?

  • Napisany przez:

Dywany w wielu pomieszczeniach pełnią rolę dekoracyjną. Dzięki nim wnętrze staje się dużo bardziej przytulne i dopieszczone. Niestety nawet najpiękniejszy wzór przestanie być efektowną ozdobą, jeśli materiał będzie wyglądał na szary i przestarzały. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak odświeżyć dywan…

Istnieje wiele powodów, dla których warto zadbać o ten element dekoracyjny. Oprócz względów wizualnych właściwie podjęte działania pozwalają pozbyć się roztoczy, kurzu, szkodliwych bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić dywan.

Jak dobrze wyczyścić dywan?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak najlepiej wyczyścić dywan, zastanówmy się, jak często należy to robić. Ten element dekoracyjny jest bowiem wyjątkowo podatny na powstawanie plam i zabrudzeń. Ślady butów, plamy z jedzenia lub picia czy uciążliwa sierść psa, lub kota to tylko kilka przykładów.

Biorąc pod uwagę powyższe, czyszczenie dywanu najlepiej wykonywać regularnie, np. przy każdym gruntownym sprzątaniu. Dzięki temu nie tylko znikną uporczywe zabrudzenia, ale też włókna dywanu staną się bardziej puszyste, a materiał będzie wydzielał przyjemny zapach.

Pamiętaj jedynie, że proces usuwania plam z dywanu bywa czasochłonny, dlatego najlepiej zarezerwować sobie na tę czynność nawet kilka godzin. Jeśli nie masz czasu zajmować się tym samodzielnie, do Twojej dyspozycji pozostają profesjonalne usługi sprzątania. Specjaliści doskonale wiedzą, jak szybko wyczyścić dywan. Takie zadanie nie przysporzy im żadnych trudności, a Ty dzięki temu zyskasz czas, w którym zajmiesz się innymi, dużo bardziej pożytecznymi sprawunkami.

Jak wyczyścić bardzo brudny dywan? Domowe sposoby i inne wskazówki.

Nie wiesz, jak skutecznie wyczyścić dywan? Przede wszystkim nie zaczynaj od razu od wykorzystywania metod na mokro oraz silnych środków czyszczących i detergentów. Musisz pamiętać o dwóch podstawowych zasadach, które są kluczowe w całym procesie przygotowawczym:

  1. Odkurzanie – Na początek musisz usunąć kurz, piasek i niezwiązany brud. W przeciwnym razie zabrudzenia mogłyby rozprzestrzenić się po materiale i utworzyć kolejne, dodatkowe plamy.
  2. Określ długość włosia – Jeśli Twój dywan ma długie i gęste włókna, oprócz odkurzania przyda się również wytrzepanie. Kwestia ta będzie miała również kluczowe znaczenie na etapie wybierania odpowiedniej metody i właściwego preparatu do prania.

Jak domowym sposobem wyczyścić dywan?

Istnieje szereg domowych sposobów, dzięki którym można skutecznie pozbyć się plam z materiału. Korzystając z nich, nie będziesz już zastanawiać się, jak odświeżyć dywan. Wśród najskuteczniejszych można wyróżnić następujące preparaty:

 

  • Mieszanka octu i proszku do prania – Wymieszaj ocet – dwie łyżki z dwiema łyżkami proszku do prania i odrobiną wody. Tak przygotowany roztwór delikatnie nałóż na plamę i pozostaw aż do wyschnięcia. Następnie odkurz pozostałości po mieszance.
  • Mieszanka sody i wody – Wymieszaj łyżkę sody oczyszczonej z odrobiną wody, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Miksturę nałóż na plamę i wcieraj gąbką we włosie, a następnie poczekaj, aż całość wyschnie. Na koniec weź odkurzacz i usuń resztki mieszanki.
  • Mieszanina wody z amoniakiem – Kubek amoniaku wymieszaj z dwoma litrami wody. Powstały preparat nałóż na zabrudzenia i delikatnie wetrzyj we włókna gąbką lub miękką szczotką. Po wyschnięciu niezwłocznie odkurz dywan. Jeśli plama nadal będzie widoczna, powtórz wszystkie te czynności kilkukrotnie.
  • Kwas cytrynowy – Jest to doskonały dodatek do silnych środków czyszczących. Kwasek cytrynowy samodzielnie nie usunie plam, aczkolwiek wyeliminuje ryzyko pojawienia się zniszczeń i przebarwień.
  • Mąka ziemniaczana – Zasyp świeżą plamę mąką ziemniaczaną i pozostaw na kilkanaście godzin, a najlepiej na cały dzień. Następnie odkurz cały dywan z pozostałej mąki.

Jak wyczyścić bardzo brudny dywan?

Wiesz już, jak domowym sposobem wyczyścić dywan, ale co zrobić z naprawdę trudnymi do usunięcia plamami? W takiej sytuacji możesz sięgnąć po specjalne środki chemiczne dostępne na sklepowych półkach. Pamiętaj jedynie, że takie silne preparaty zwykle zawierają wiele szkodliwych substancji, które mogą zniszczyć delikatny materiał lub przyczynić się do wystąpienia licznych przebarwień.

Jeśli nie chcesz ryzykować, możesz wówczas skorzystać z czyszczenia chemicznego lub z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej. Specjalistyczne podejście i doświadczenie z pewnością pozwolą wyeliminować ryzyko pojawienia się niekontrolowanych skutków ubocznych.

Jak skutecznie wyczyścić dywan – Podsumowanie

Nie da się ukryć, że dywany, które pełnią rolę podłogi, na stałe zagościły w naszych domach i mieszkaniach. Najczęściej można je spotkać chociażby w salonach, sypialniach, gabinetach i dziecięcych pokojach. W przypadku tych ostatnich warto w sposób szczególny zadbać o czystość. Małe, raczkujące dzieci, powinny przebywać w miejscach wolnych od kurzu oraz szkodliwych bakterii i roztoczy.

Podsumowując, jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrze wyczyścić dywan, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na długość włosia. Dzięki temu będziesz w stanie dobrać odpowiednią metodę. Dywany czyść regularnie, przy każdym gruntownym sprzątaniu, nie tylko w momencie, kiedy pojawią się widoczne, nieestetyczne plamy. Dzięki temu materiał przez cały czas będzie puszysty, a wokół nie będą unosić się nieprzyjemne zapachy.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal