Jak wybrać najlepszy kinkiet?
Kinkiety coraz rzadziej kojarzą nam się z domem babci. Okazuje się, że obecnie są naprawdę często wybieranym oświetleniem. Nowoczesne lampy wyglądają rzeczywiście zupełnie inaczej – wpływa to nie tylko na ich estetykę, ale również funkcjonalność. Z powodzeniem mogą być stosowane w niemal każdym pomieszczeniu. Idealnie sprawdzają się w salonie, sypialni czy przedpokoju.
Mnogość zalet, jakie mają kinkiety, jest niepodważalna. Najważniejsze wydaje się to, że mogą z powodzeniem współistnieć z innymi lampami w obrębie jednego pomieszczenia. Dlaczego to takie ważne? W ten sposób powstają strefy o różnorakich funkcjonalnościach, a jednocześnie przestrzeń nabiera zupełnie nowego charakteru. Aby jednak cieszyć się praktycznym i estetycznym rezultatem, warto kierować się kilka zasadami, które zebraliśmy w poniższym artykule.
Kinkiety – oświetlenie główne czy dodatkowe?
Z całą pewnością kinkiety najczęściej są wybierane na dodatkowe źródło światła. Ich zadaniem jest więc wspieranie użytkowników podczas naprawdę precyzyjnych działań – może to być czytanie, praca czy nauka, ale także przygotowywanie posiłków dla bliskich. Lampy ścienne mogą być również dekoracją samą w sobie lub podkreślać element wystroju, który jest dla nas szczególnie ważny, np. pamiątki z podróży czy rodzinne fotografie.
Kłamstwem jednak byłoby stwierdzenie, że kinkiety nie mogą stanowić samodzielnego oświetlenia. Okazuje się, że mogą być z powodzeniem stosowane w mieszkaniach o niskich sufitach. W takim przypadku najlepiej wybrać lampy ścienne z żarówką skierowaną ku górze – taki model może optycznie powiększyć twoją przestrzeń. Kinkiety ze światłem skierowanym w stronę podłogi to rozwiązanie wprowadzające specjalny nastrój do wnętrz, warto więc postawić na nie w salonie lub sypialni.
A gdzie można wykorzystać kinkiety otwarte w dwie strony? Strumień światła może być bowiem jednocześnie skierowany ku górze i ku dołowi. Takie rozwiązania idealnie sprawdzą się jako ozdoba na pustych ścianach. Bardzo często wykorzystywane są w przedpokoju czy na schodach, bo nie zajmują wiele miejsca, a delikatnie rozchodzące się z nich światło jest przyjemne dla oczu.
Ile kinkietów w pomieszczeniu?
W czasach, gdy wszystkie kinkiety prezentowały się niemal identycznie, wiele osób rezygnowało z nich. Sądzili bowiem, że nie istnieje możliwość zamontowania ich w taki sposób, by stanowiły ciekawe uzupełnienie aranżacji. Tymczasem nowoczesne modele to zupełnie inna historia. Dzięki nim twoja przestrzeń może zupełnie odmienić swój charakter. Ważne jest jednak, by zamontować je w odpowiedni sposób. Zabawa światłem może sprawić, że zyskasz naprawdę niebanalny efekt.
Ogólnie zostało przyjęte, że kinkiety powinny być montowane parami przy zachowaniu symetrii. Sprawdzają się tam, gdzie znajdują się lustra – m.in. w łazience czy po dwóch stronach toaletki. Idealnie podkreślają również istotne dla domowników ozdoby. Kiedy natomiast montujemy je na dwóch różnych ścianach, warto zachować efekt lustrzanego odbicia.
Dla ostatecznego efektu istotne są również odpowiednie odległości. Jeśli twoje mieszkanie mierzy od 2,5 a 2,7 metra (to najbardziej standardowa wysokość w nowoczesnym budownictwie), powieś kinkiety na wysokości ok. 1,9 m. W przypadku modelu ze światłem skierowanym w dół, powinieneś odmierzyć ok. 15 cm od górnej krawędzi okna. Kinkiety, które mają żarówki skierowane ku górze, najlepiej prezentują się w oddaleniu o 30-90 cm od sufitu. W ten sposób osiągniesz naprawdę elegancki rezultat, który zachwyci ciebie i twoich gości.
Materiał zewnętrzny
https://www.mcportal.pl/ukladanie-kostki-brukowej-najwazniejsze-informacje-o-jakich-trzeba-pamietac/
https://www.mcportal.pl/obrazy-czy-fototapeta-czyli-aranzacja-salonu-krok-po-kroku/
https://www.mcportal.pl/czy-warto-wybrac-balustrady-ze-stali-nierdzewnej/
https://www.mcportal.pl/plafony-sufitowe-podstawowe-informacje/
https://www.mcportal.pl/kinkiety-najwazniejsze-zalety/