Układanie kostki brukowej – najważniejsze informacje o jakich trzeba pamiętać
Z pozoru układanie kostki brukowej wydaje się prostym zajęciem nie wymagającym wielkiej wiedzy i doświadczenia. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. To dość skomplikowany proces, ponieważ z jednej strony chodnik lub podjazd z tego materiału powinien być trwały i bezpieczny w użytkowaniu, a z drugiej również ładnie i estetycznie wyglądać. Dlatego układanie kostki lepiej powierzyć fachowcom w tej branży.
Jest wiele rodzajów kostki
Kostka brukowa daje wiele możliwości rozwiązań zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym. Dobrze i z pomysłem wykonany chodnik, ścieżka lub podjazd dodają estetyki znajdującym się w pobliżu domom budynkom lub innym obiektom. Jeśli jest taka potrzeba, można z nich tworzyć kompozycje o różnych kształtach i kolorach.
Aby takie kompozycje powstały trzeba jednak wiedzieć, że jest wiele rodzajów kostek. Różnią się od siebie nie tylko barwą czy wielkością, ale też przeznaczeniem i materiałem, z którego zostały one wykonane. Jest na przykład kostka kamienna, kostka ceramiczną i kostka betonowa.
Dużą popularnością cieszy się pierwsza z nich, którą pozyskuje się poprzez obrobienie naturalnego kamienia, najczęściej granitu lub bazaltu. Na wybór odpowiedniej kostki brukowej trzeba też patrzeć pod kątem roli jaką ma spełniać i jej wytrzymałości. Czy będzie zostanie nią wyłożone miejsce, po którym będą poruszać się tylko piesi, czy na przykład jeździć tam będą również samochody? Tylko takie układanie kostki uchroni potem od niepotrzebnych kłopotów.
Bardzo ważna jest właściwa podbudowa
Kompozycję z kostki tworzą liczne i ściśle przylegające do siebie kamienie. Taka nawierzchnia musi być ułożona na odpowiednio wcześniej przygotowanym miejscu, czyli podbudowie z tłucznia oraz piasku. Robi się to nie tylko w celu wyrównania podłoża, ale również dlatego, aby stworzyć odpowiedni drenaż wód opadowych. Realizacje zleceń układania kostki brukowej muszą być tak wykonane, żeby uwzględniać również między innymi opady atmosferyczne, mrozy, odwilże i inne pogodowe zjawiska, która mogą mieć negatywny wpływ na trwałość i bezpieczeństwo nawierzchni z kostki brukowej. Poza tym wszystko musi być tak ubite i zabezpieczone, aby nie tworzyły się tam kałuże. Wyłącznie taka – odpowiednio dobrana i wykonana technologia – gwarantuje długą wytrzymałość konstrukcji i bezpieczeństwo jej użytkowania. I to tylko jeden z wielu powodów dlaczego zajmować się tym powinni wyłącznie fachowcy z doświadczeniem, dla których brukarstwo nie ma żadnych tajemnic.
Tylko fachowcy potrafią szybko i trafnie oszacować koszty inwestycji
Korzystanie z usług profesjonalnej firmy budowlanej, do których również my się zaliczamy, pozwoli także – już na wstępnym etapie inwestycji – określić to, co najbardziej interesuje klienta, czyli koszt takiego przedsięwzięcia. A nie jest to proste, ponieważ należy brać pod uwagę wiele rożnorodnych czynników:
– przede wszystkim na cenę wpływ na cenę za jeden metr kwadratowy takiej usługi ma to, jaką powierzchnie zająć ma nawierzchnia z kostki brukowej,
– czy zleceniodawca zapewnia materiał, czy też nie
– stopień trudności zlecenia. Jest on uzależniony od charakteru terenu, na którym ma zostać położona kostka.
– ile pracy będzie wymagało jego wyrównanie i przygotowanie podłoża. Czy pojawia się jakieś dodatkowe problemy, które trzeba będzie pokonać.
– koszt inwestycji jest także uzależniony od wzoru, jaki wybrał zleceniodawca. Im będzie on bardziej skomplikowany i więcej czasu zajmie jego stworzenie, tym trzeba będzie za to oczywiście więcej zapłacić.
Materiał zewnętrzny
Foto: unsplash