RSS

Trendy w kolorach i teksturach tynków

W dzisiejszym dynamicznym świecie architektury i designu, tynki budowlane i tapety nie tylko pełnią…

Fulfillment service in Poland from Expansion-Fulfillment…

The role and benefits of logistics services Logistics is one of the most important elements…

Rysik do telefonu Samsung – gadżet…

Jednymi z uniwersalnych gadżetów do telefonu, które niezmiennie cieszą się popularnością, są rysiki. Czy…

Atrakcje w Karpaczu - dlaczego warto…

Planujesz event firmowy, ale nie wiesz, gdzie go zorganizować? Karpacz i okolica będą idealnym…

«
»

Zmiana DVB-T a DVB-T2 – na czym polega?

  • Napisany przez:

Z czym wiąże się zmiana DVB-T na DVB-T2? O co w tym chodzi i czy nam się to opłaca?

Zmiana DVB-T a DVB-T2 – kiedy nastąpi?

Zmiana DVB-T a DVB-T2 polega na wprowadzeniu nowego standardu cyfrowej emisji sygnału telewizyjnego. Zależnie od miejsca Twojego zamieszkania do wdrożenia tego rozwiązania może dojść w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku – dokładne daty rozpoczęcia kolejnych etapów to 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca. Poprzednia zmiana, dzięki której całkowicie zniknęła telewizja analogowa i została ona zastąpiona naziemną telewizją cyfrową, miała miejsce w latach 2011-2013. Czy zatem będą nam potrzebne nowe telewizory DVB-T2? Z czym wiąże się zmiana DVB-T a DVB-T2?

 

Czy będą potrzebne nowe telewizory DVB-T2?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy po prostu od tego, jakiej klasy urządzenie już masz. Warto zauważyć, że telewizory produkowane w ostatnich latach w zdecydowanej większości są dostosowane od odbierania sygnału DVB-T2. Problem polega jednak na tym, że część z tych modeli obsługuje wyłącznie standard AVC, który już wkrótce zostanie zastąpiony przez HEVC (H.265). Dlatego też Twój telewizor, aby faktycznie sprawował swoją funkcję po wdrożeniu technologii DVB-T2, powinien nie tylko obsługiwać ten standard, ale i kompresję obrazu HEVC (H.265) oraz kompresję dźwięku E-AC3. Jak zatem sprawdzić, czy Twój dotychczasowy telewizor spełnia te warunki?

Zasadniczo możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to po prostu zajrzenie do instrukcji urządzenie lub jego karty produktowej – te znajdziesz np. na stronie internetowej producenta lub sklepu. Przyjrzyj się stosownym parametrom, by szybko uzyskać odpowiedź na pytanie, czy Twój telewizor jest gotowy na nadejście telewizji naziemnej nowej generacji. Drugi sposób to skorzystanie z testowych programów, które zostały uruchomione. Wystarczy przeskanować odbiornik i dodać nowe programy do listy. W ten sposób w praktyce przekonasz się, czy potrzebujesz nowego telewizora lub odpowiedniej przystawki, aby bez trudu oglądać telewizję po drugim kwartale 2022 roku.

Czemu tak właściwie dojdzie do czegoś, co określane jest jako „zmiana DVB-T a DVB-T2”? Powodów jest kilka, do najważniejszych należy jednak np. zwolnienie częstotliwości potrzebnej sieci 5G oraz poprawę jakości dźwięku i obrazu telewizji naziemnej. Niemniej nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie nowego systemu będzie korzystne dla wszystkich użytkowników, nawet jeśli w niektórych sytuacjach będzie się to wiązało z konieczności kupienia nowego telewizora.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal