RSS

Reklama SEO dla Sklepu: Kompletny Przewodnik…

Wprowadzenie do reklamy SEO dla sklepu internetowego Reklama SEO to jeden z najskuteczniejszych sposobów na…

Szkło a porcelana – którą opcję…

Szkło czy porcelana – to dylemat, z którym często spotykają się osoby wybierające naczynia…

Czym są jednorazowe e-papierosy? Sprawdź!

W ciągu ostatnich kilku lat jednorazowe e-papierosy zyskały ogromną popularność na całym świecie. Stanowią…

Czy leasing opłaca się firmom z…

Sektor MŚP w Polsce i na świecie bardzo intensywnie się rozwija. Aby testować nowe…

«
»

Ile czasu na zgłoszenie szkody o zalanie mieszkania

  • Napisany przez:

Zalanie mieszkania to bez wątpienia przykre doświadczenie. Nie każdy wie, że w życiu prywatnym przytrafia się dosyć często, ponieważ ponad połowa zgłaszanych szkód, jakie pokrywa ubezpieczenie mieszkania dotyczy właśnie zalań lokali. Ile czasu jest na zgłoszenie szkód za zalanie mieszkania i jak dokonać zgłoszenia szkody powstałej w wyniku takiego incydentu, by uzyskać odszkodowanie? Z tego artykułu dowiesz się również, ile odszkodowania możesz otrzymać za zalanie.

Co robić, gdy zauważymy szkodę zalania mieszkania?

Pierwszym krokiem po zauważeniu, że po naszych sufitach i ścianach leje się woda jest ustalenie przyczyny zalania mieszkania. Kiedy wody jest sporo i leje się z sufitu najlepiej pod źródło wycieku wody ustawić wiaderko i odwiedzić sąsiada mieszkającego nad Tobą, który być może nawet nie wiedzieć o lejącej się wodzie. W tym przypadku szybka reakcja pozwoli zminimalizować straty i zatrzymać dalsze szkody powstałe w wyniku zalania.

W niektórych sytuacjach zakręcenie zaworów może być niezbędnym krokiem. Z kolei, gdy awaria dotyczy pionów kanalizacyjnych, należy zgłosić się do wspólnoty mieszkaniowej, a konkretnie do podmiotu odpowiedzialnego, czyli wezwać zarządcę budynku.

Po ustaleniu przyczyny i winowajcy warto wrócić do zalanego mieszkania i wykonać zdjęcia lub filmy na dowód, który będzie niezwykle ważnym argumentem dla ubezpieczalni, w której masz polisę mieszkaniową. Najlepiej, by przy zbieraniu dowodów obecny był właściciel mieszkania, z którego cieknie woda do Twojego lokalu.

Ile czasu na zgłoszenie szkody w przypadku zalania mieszkania?

Czas, w jakim należy zgłosić szkodę zalania mieszkania ma ogromne znaczenie. Zalane mieszkanie trzeba zgłosić do ubezpieczalni od 3 do 7 dni. Konkretny przedział czasowy uzależniony jest oczywiści od konkretnego ubezpieczyciela i warunków polisy mieszkaniowej. Warto dodać, że czas na zgłoszenie strat w wyniku wycieku wody w przypadku sporej większości ubezpieczalni wynosi 3 dni. Nie trać czasu i sprawdź, jak dokonać zgłoszenia szkody i uzyskać odszkodowanie. Z kolei samo towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na to, by wypłacić Ci bezsporna część odszkodowania. W spornej części należy przeprowadzić dodatkową kontrolę, która może zostać przeprowadzona w przeciągu 15 dni od zgłoszenia szkody.

 

Czas ten ma tak niebagatelne znaczenie dlatego, że po jego upływie nie mamy już możliwości zgłoszenia zalania, co za tym idzie szansa na uzyskanie odszkodowania przepada bezpowrotnie.

Jak zgłosić szkodę zalania mieszkania?

 

Zgłoszenie strat za zalanie mieszkania możliwe jest dopiero wówczas, gdy zostanie wykonane sporządzenie protokołu szkód. W takim dokumencie należy uwzględnić takie informacje, jak:

  • dokładny czas ustalenia zalania mieszkania – data i godzina;
  • adres zalanego mieszkania;
  • dane personalne właściciela zalanego mieszkania;
  • opis przebiegu zdarzenia;
  • dokładny opis powstałych szkód wraz z powodem zalania;
  • dane winowajcy zalania sąsiada;
  • oświadczenie sprawcy;
  • dane osobowe świadków zdarzenia;

Taki protokół szkody powinien być podpisany przez właściciela mieszkania oraz administratora budynku czy bloku. Oczywiście wszystkie dane wprowadzamy, jeśli je znamy. Pod żadnym pozorem nie należy wpisywać w protokół nieprawdy, by zyskać większe odszkodowanie za zalanie mieszkania. Oczywiście, jeśli sytuacja dotyczy zalanie mieszkania sąsiadowi, schemat postępowania jest identyczny. Z reguły gotowy dokumenty możesz znaleźć na stronie ubezpieczyciela. Kiedy druk zgłoszenia szkody jest gotowy, możesz zgłosić zalanie mieszkania.

Jak ustalić winę za zalanie mieszkania?

Niezależnie od tego, czy to nasze mieszkanie zostało zalane, czy chodzi o zalane mieszkanie sąsiada, konieczne jest ustalenie winy za szkody. To zadanie nie zawsze jest łatwe. Koszty za naprawdę mogą leżeć po stronie sąsiada, zarządcy budynku czy spółdzielni mieszkaniowej. Czasami powodem są nawet awarie sprzętów w mieszkaniu, warunki atmosferyczne na dworze, czy w wyniku zdarzeń losowych.

Czy zawsze należy się odszkodowanie za zalanie domu?

Odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego może w głównej mierze zależeć od rodzaju ubezpieczenie mieszkania. Samo posiadanie polisy ubezpieczeniowej może nie ustrzec Cię przed kosztami za remont i wymianę mebli. Nie zawsze takie sytuacje uwzględnione są w każdej polisie mieszkaniowej. Ceny ubezpieczeń nieruchomości są różne, ale mają także odmienne warunki polisy.

Dlatego tak ważne jest, by dokładnie poznać ogólne warunki ubezpieczenia domu już w trakcie zakupu lub wynajmu. W niektórych przypadkach to nawet OC w życiu prywatnym może obejmować odszkodowanie za zalanie domu. Zazwyczaj podstawowe ubezpieczenie mieszkania uwzględnia elementy stałe, czyli mury i ściany. Często jednak w wyniku wycieku wody dochodzi do uszkodzenia sprzętu agd, elektroniki, mebli i inne ruchomości domowe.

To, czy dostaniesz odszkodowanie za zalanie mieszkania może zależeć od przyczyny zalania i tego, kto za nie odpowiada. Niektóre polisy i OC w życiu prywatnym gwarantują ochronę na wypadek zalania także wtedy, gdy to my sami dokonamy szkody.

Ile odszkodowania można dostać za zalany lokal?

Wysokość odszkodowania za zalanie mieszkania będzie uzależniona od kilku warunków. Przede wszystkim znaczenie ma zakres i wartość strat poniesionych w wyniku wycieku wody. W sytuacji, gdy potrzebne jest jedynie odmalowanie ścian i sufitów, możesz otrzymać odszkodowanie w wysokości kilkuset złotych.

W momencie, gdy szacowane szkody powstałe w wyniku zalania są znacznie wyższe, możesz otrzymać odszkodowanie za zalanie w wysokości 100% sumy ubezpieczenia mieszkania. Ta kwota to maksymalne środki, jakie możesz dostać za poniesione straty. Wysokość tej kwoty zależy od sumy, na jaką opiewa polisa mieszkaniowa i uwzględnia ogólną wartość ubezpieczenie nieruchomości. Taką kwotę zwykle podaje się wykupując ubezpieczenie domu.

Za niskie odszkodowanie za zalanie mieszkania – co zrobić?

Często zdarza się, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie za zalanie mieszkania, które nie pokrywa wartości za wyrządzone szkody. W niektórych polisach w ogólnych warunkach ubezpieczenia ogóle mogą nie być brane pod uwagę kosztorysy za ceny materiałów.

Niekiedy wystarczy odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, w innych należy w ostateczności skierować sprawę na drogę sądową. Warto pamiętać, że nie zawsze OC w życiu prywatnym obejmuje takie wydarzenia jak zalania, dlatego przed odwołaniem warto dokładnie sprawdzić warunki polisy.

 

Sprzątanie po zalaniu, czyli, co zrobić, gdy mieszkanie zostanie zalane

 

Co robić po zalaniu mieszkania? Najrozsądniejszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług świadczonych przez profesjonalną firmę sprzątającą Kastelnik. Technicy pojawią się na miejscu zdarzenia tak szybko, jak to możliwe, by wykonać sprzątanie po zalaniu i profesjonalne osuszanie. Oprócz tego w ramach oferty możesz liczyć na termowizyjne lokalizowanie wycieków i pełną dokumentację dla ubezpieczyciela.

Pamiętaj, że możesz liczyć na pokrycie kosztów sprzątania po zalaniu ze strony ubezpieczyciela. W sytuacji, kiedy nie uzyskasz odszkodowania albo otrzymasz je w zbyt niskiej kwocie, możesz liczyć na indywidualną wycenę ze strony firmy Kastelnik i atrakcyjne ceny osuszania budynku. To korzystna oferta również dla każdego, kto nie posiada ubezpieczenia lokalu.

Technicy przeprowadzają osuszanie pomieszczeń po zalaniu metodą nadciśnieniową, gdzie powietrze jest wdmuchiwane pod podłogę, a także w sposób podciśnieniowy, kiedy powietrze zostaje wciągnięte, przechodząc przez system filtrów HEPA. Firma Kastelnik sięga po innowacyjne technologie osuszania, wykonując bezinwazyjne podnoszenie płytek, co eliminuje konieczność przeprowadzania remontu po zalaniu. Sprawdź ofertę i uzyskaj wsparcie specjalistów w zakresie osuszania budynków.

Materiał zewnętrzny

https://www.mcportal.pl/odszkodowanie-wojenne-rozwazania-na-temat-zadoscuczynienia-za-straty-i-krzywdy-wojenne/

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal