RSS

10 najważniejszych cech dobrego motocyklisty –…

Nie każdy ma predyspozycje do poruszania się motocyklem. Bezpieczna i komfortowa jazda jednośladem wymaga…

Profil cienia z oświetleniem LED do…

Profil cienia z oświetleniem LED do podwieszanych sufitów: idealny wybór dla stylowego i efektywnego…

Prezent dla dziewczynki na Dzień Dziecka:…

Kiedy zbliża się Dzień Dziecka, każdy z nas szuka idealnego prezentu, który sprawi radość…

Trendy w kolorach i teksturach tynków

W dzisiejszym dynamicznym świecie architektury i designu, tynki budowlane i tapety nie tylko pełnią…

«
»

Szafa RACK – którą warto wybrać?

  • Napisany przez:

Chcesz wybrać szafę serwerową i zastanawiasz się, co będzie najlepsze? Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł rozwieje w pewnym stopniu Twoje wątpliwości. Szafa serwerowa służy do przechowywania sprzętu RACK, np. serwerów Supermicro. Jej zadaniem jest ochrona go przed uszkodzeniami i wpływami zewnętrznymi oraz zapobieganie chaosowi w serwerowni. Łatwo powiedzieć, że szafy RACK to elementy prostego przeznaczenia, ale wybór nie zawsze jest oczywisty. Warto poświęcić czas na pełne dostosowanie go do swoich potrzeb, więc przed dokonaniem wyboru zadaj sobie kilka podstawowych pytań.

Jak wysoka powinna być szafa? Ile jednostek U wybrać?

Na początku powinieneś pomyśleć o tym, co zamierzasz trzymać w tej szafie. Korzystając z tych informacji, możesz samodzielnie obliczyć, ile miejsca w niej potrzebujesz. Wysokość szaf serwerowych dobierana jest w jednostkach U (1 ¾ cala lub 5 mm). Należy pamiętać, że wysokość podana w U nie jest całkowitą wysokością szafy, a jedynie jej powierzchnią użytkową, więc jeśli przestrzeń jest ograniczona, należy poprosić producenta o wszystkie wymiary. Ponadto w wyliczonej sumie U należy uwzględnić dodatkowe jednostki, jeśli w przyszłości zaistnieje potrzeba umieszczenia dodatkowego wyposażenia w szafie.

Gdzie będzie przechowywana szafa?

Rodzaj obudowy i ewentualne uszczelnienia należy dobrać biorąc pod uwagę środowisko, w którym szafa będzie umieszczona. Jeśli ma być postawiona na zewnątrz, wystawiona na działanie warunków atmosferycznych lub w brudnym garażu, warto zainwestować w obudowę ze zwiększoną szczelnością, która wyposażona jest również np. w klimatyzację. Jeśli jednak planujesz postawić szafę w zwykłej serwerowni lub pomieszczeniu, wystarczą drzwi perforowane lub przeszklone (jeśli chcesz obserwować sprzęt bez otwierania drzwi).

Jaką szerokość szafy RACK wybrać?

Parametr ten należy rozpatrywać w dwóch kategoriach, z których pierwszą jest szerokość montażowa, rozumiana jako wymiar relokacji szyn RACK. Odległość wynosi 8,26 cm. Szerokość 19″ jest podstawowym i najczęstszym wyborem. Większość sprzętu jest produkowana w tym rozmiarze, więc wybierają ją prawie wszyscy klienci. Nawet jeśli masz platformę typu tower, na rynku dostępne są szafy 19″ przeznaczone do niestandardowego sprzętu w typowej szafie serwerowej. Druga kategoria to cała szerokość szafy. Najczęściej spotkać możemy spotkać dwa rodzaje: 600 i 800 mm. Mniejszy ma standardowy rozmiar, natomiast większy oferuje dodatkową przestrzeń do uporządkowania kabli i listew PDU.

Jaka głębokość będzie odpowiednia?

Typowy asortyment obejmuje cztery standardowe głębokości szafek – 600, 800, 1000 lub 1200 mm. Są to parametry, które spełniają wymagania większości potencjalnych użytkowników i są odpowiednie dla głębokich urządzeń. Dla najbardziej wymagających klientów istnieje możliwość wykonania szafy w 100% dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Szafa stojąca czy wisząca?

Planując dużą ilość urządzeń, powinniśmy uzbroić się w szafy z dużą ilością miejsca, a tym dysponują szafy stojące. Jeśli jednak nie zależy nam na żadnych konkretnych pojemnościach, wybór szafy stojącej lub wiszącej jest uzależniony od Twojej preferencji i upodobań.

Jakie boki: zamontowane na stałe, zamykane na zatrzask czy kluczyk?

Wyboru należy dokonać w oparciu o własne potrzeby i preferencje. Zainstalowane na stałe panele boczne dobrze sprawdzają się w rzadko używanych szafach, w których nie trzeba stale monitorować przechowywanych w nich urządzeń. Zatrzaski to świetna opcja do serwerowni, do których dostęp mają tylko określone osoby. Zamki natomiast to bardzo dobre rozwiązanie, np. w szafkach kolokacyjnych, gdzie przestrzeń jest współdzielona z innymi użytkownikami. Ten klucz zapewnia bezpieczeństwo i pewność, że osoby niepowołane nie będą mogły otworzyć naszej części.

Co dodatkowo do szafy rack?

Ostatnim krokiem jest dobór akcesoriów do szafy. W profesjonalnych sklepach z serwerami można znaleźć różne półki i nadstawki. Dodatkowo, jeśli chcesz, aby szafka była bardziej mobilna, zainteresuj się kółkami i uchwytami ułatwiającymi jej przenoszenie. To jednak nie jedyne akcesoria serwerowe stosowane w szafach RACK.

Wbrew pozorom wybór idealnej szafy to nie lada wyczyn. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, warto skierować je do doświadczonego zespół sklepu internetowego Bizserver. Z jego specjalistami można skontaktować się:

  • telefonicznie: +48 12 397 77 27
  • mailowo: info@bizserver.eu
  • osobiście: ul. Albatrosów 1, 30-716 Kraków

 

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal