Jak bieganie wpływa na nasze zdrowie?
Naturalną, a zarazem najprostszą formą ruchu jest bieganie, które rewelacyjnie wpływ na nasze zdrowie, a do tego niewiele kosztuje. Regularny jogging poprawia też wygląd i nastrój. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, jak bieganie wpływa na nasz organizm?
Jak bieganie wpływa na zdrowie?
Regularne bieganie stanowi doskonały pretekst do wyjścia z domu i spędzenia trochę czasu na zewnątrz. Do wszelkiej aktywności fizycznej na dworze najlepiej jest wybierać miejsca zielone, czyli las, parki lub te, znajdujące się wzdłuż alei porośniętych drzewami. Jeśli w Twoim mieście zanieczyszczenie powietrza jest na wysokim poziomie, to i tak warto wyjść z domu i trochę pobiegać, by dostarczyć organizmowi witaminę D, której przecież odpowiedni poziom zależy od nasłonecznienia.
Poza tym, bieganie przynosi szereg korzyść, w tym:
1. Obniża ryzyko chorób serca – według badań regularne bieganie obniża ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego nawet o 45 proc., ponieważ poprawia krążenie krwi, a do tego podwyższa poziom dobrego cholesterolu (HDL). Co więcej, pozytywnie pływa na podwyższenie wrażliwości organizmu na działanie insuliny.
2. Zwalcza stres – jogging to doskonała okazja, by pobyć przez chwilę sam na sam ze sobą i „uporządkować myśli”, zrelaksować się, no i dotlenić organizm.
3. Wzmacnia stawy – istnieje powszechny mit, że bieganie bardzo źle wpływ na stawy. Jeśli odpowiednio dobierzemy buty i stopniowo zaczniemy zwiększać odległości i tempo biegania to nic nam nie grozi, a nawet w ten sposób możemy wzmocnić nasze stawy. Wiąże się to z tym, że podczas biegania zwiększa się ilość krwi, która z kolei przemieszcza się do stawów i tym samym zwiększa dostawy tlenu, a przy okazji wypłukuje z nich toksyny.
4. Zapobiega nowotworom – regularna aktywność fizyczna pozwala obniżyć ryzyko zachorowalności na niektóre nowotwory.
5. Doskonale wpływ na redukcję masy ciała – jogging jest najlepszym rozwiązaniem na spalenie zbędnych kalorii, bowiem działa lepiej niż inne formy aktywności fizycznej, takie jak, chociażby ćwiczenia na ergometrze czy jazda na rowerku stacjonarnym.
6. Poprawia wygląd i nastrój – skóra biegacza najczęściej jest młodsza niż jego wiek biologiczny, a to za sprawą lepszego ukrwienia. Co więcej, wzmacnia układ nerwowy i zwiększa potencjał umysłowy, bowiem lepiej ukrwiony oraz dotleniony mózg, pracuje na wyższych obrotach.
Dla kogo bieganie jest niewskazane?
Nie dla każdego jednak jest to odpowiednia forma aktywności fizycznej. Z biegania powinny zrezygnować osoby, które mają:
• chorobę niedokrwienną serca;
• przerost mięśnia sercowego;
• niewydolność krążenia;
• nadciśnienie tętnicze;
• wady zastawkowe serca nabyte oraz wrodzone;
• nasilone zaburzenia rytmu serca i przewodzenia;
• nadmierną otyłość;
• niewyrównaną cukrzycę;
• ostre kłębkowe zapalenie nerek.
Foto: skeeze
Polecamy: https://www.mcportal.pl/sandaly-na-koturnie-hit-nadchodzacego-lata/
https://www.mcportal.pl/jaki-typ-depilacji-wybrac/
https://www.mcportal.pl/psychoterapia-przez-internet-dla-kogo-jest-i-kiedy-warto-z-niej-skorzystac/
https://www.mcportal.pl/transport-owocow-i-warzyw/
https://www.mcportal.pl/dodatki-ktore-podkrecaja-elegancka-meska-stylizacje/
https://www.mcportal.pl/zdrowe-zamienniki-slodyczy/
https://www.mcportal.pl/higiena-intymna-mezczyzny-jak-powinienes-o-nia-odpowiednio-zadbac/