RSS

Ekspres ciśnieniowy czy automatyczny - który…

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dwóm popularnym rodzajom ekspresów do kawy: ekspresom ciśnieniowym i…

Bezpieczny dom? Wymień zamek w drzwiach!

Bezpieczeństwo w domu to bardzo istotna kwestia dla każdego z nas. Jednym z kluczowych…

Na co zwrócić uwagę przy wymianie…

W sytuacji, gdy potrzebujemy wymienić zamek w drzwiach wejściowych, niezbędne jest zrobienie dokładnego rozeznania…

Komputer Pobiera Dużo Prądu: Mit czy…

W dzisiejszym świecie, komputer stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Używamy go do pracy,…

«
»

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

  • Napisany przez:

Internet to niesamowite miejsce, pełne wiedzy i rozrywki, ale obok niewątpliwych korzyści czają się również zagrożenia, szczególnie tyczy się to najmłodszych użytkowników sieci. Tak samo jak wiele lat temu ostrzegano nas, aby nie rozmawiać z nieznajomymi, tak dzisiaj dochodzą jeszcze ostrzeżenia względem Internetu. Paradoksalnie wiele zasad bezpiecznego korzystania z Internetu tyczy się głównie dorosłych, gdyż to oni mają dostęp do kart płatniczych, a próby wyłudzenia pieniędzy są jednymi z częściej spotykanych, wystarczy wspomnieć „nigeryjski przekręt”. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu będąc dorosłym i dzieckiem?

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dla dzieci

Należy zacząć od tego, że zasady dla dzieci powinny być w głównej mierze nadzorowane przez opiekunów, zostawienie dziecka samemu sobie bez kontroli nie jest rozsądne. Oczywiście tyczy się to głównie nieco starszych dzieci, gdyż te młodsze i tak wymagają uwagi rodziców, a ich funkcjonowanie w sieci w dużej mierze ogranicza się do słuchania piosenek i oglądania bajek na YouTube. Należy pamiętać, że nawet na takiej platformie algorytm może wyświetlić w polecanych film, który nie jest przeznaczony dla dzieci, a dziecko odruchowo go kliknie, dlatego nadzór jest wskazany.

Większy problem pojawia się z dziećmi, które świadomie korzystają z sieci. Pomijając strony dla dorosłych na które można założyć blokadę rodzicielską, jest wiele stron dla młodzieży, na których od czasu do czasu mogą pojawiać się drastyczne bądź inne nieodpowiednie treści i trzeba mieć świadomość, że przed wszystkim dziecka się nie ochroni.

To na co należy zwrócić szczególną uwagę to nieumawianie się z nieznajomymi z gier czy stron społecznościowych na spotkania oraz nie przekazywanie nikomu adresu fizycznego oraz dany do skrzynek pocztowych i innych kont.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dla dorosłych

Mogłoby się wydawać, że dorosła osoba będzie bardziej świadoma zagrożeń i mniej ufna, niestety wielu ludzi nie posiada wewnętrznego alarmu, który im powie, że niewielka jest szansa na to, że to normalne, iż na naszego maila napisał nigeryjski książę, który chce nam oddać swoje złoto bo jest nieszczęśliwy tylko potrzebuje wpłaty tysiąca złotych na potwierdzenie procedur bankowych. Istnieje wiele odmian tego typu maili, wszystkie wyglądają jak z translatora, są bardzo niewiarygodne, a pomimo tego co roku setki osób są wykorzystywane w ten sposób. Pierwszy zasadą dla dorosłych jest niewierzenie we wszystko co jest napisane w sieci.

Podstawą bezpiecznego i umiejętnego korzystania z informacji zawartych w Internecie, ale nawet gazetach czy telewizji jest umiejętność ich weryfikacji.  Nawet największe serwisy internetowe potrafią przedstawiać informacje bez weryfikacji, a potem się okazuje, że autor artykułu dał się nabrać.

Kolejna reguła wiąże się z nieufaniem stronom, które oferują coś za darmo albo w cenach zdecydowanie poniżej średniej rynkowej. W życiu nie ma nic za darmo, nawet los na loterię musisz kupić. Dokładnie takie same zasady obowiązują w Internecie, dlaczego masz otrzymać coś za darmo pomimo nie podjęcia żadnej akcji ze swojej strony? Również markowe produkty tańsze o 80% od cen rynkowych powinny wzbudzić dozę wątpliwości i dokładnego sprawdzenia strony, która oferuje tak rewelacyjne ceny.

Powracając na chwilę do maili i pułapek jakie czekają na nieświadomych użytkowników, warto wspomnieć o wiadomościach typu: „Twój email został wylosowany jako 1 z miliona, pora odebrać nagrodę”. Powiedzmy sobie jasno, nie nic nie wygrałeś, taką samą wiadomość otrzymały tysiące innych ludzi. Jeżeli pomimo tego masz nadzieję, że to prawda skopiuj lub przepisz treść meila do wyszukiwarki Google i zobaczysz wiele tematów dotyczących tego oszustwa.

Zasadą, o której nie sposób nie wspomnieć jest: nieudostępnianie swoich danych osobowych nieznanym podmiotom. Ta zasada tyczy się głównie portali ogłoszeniowych, w których firma, do której aplikujemy o pracę, prosi nas o przesłanie dowodu osobistego na potrzeby rekrutacji. Wysyłanie skanu dowodu czy prawa jazdy jest wysoce niezalecane. Jeżeli jednak chcesz to zrobić sprawdź dokładnie czy firma istnieje w bazie firm i czy adres email do wysyłki zgadza się z tym który jest podany na stronie internetowej. Warto również zapoznać się z opiniami na temat danej firmy.

To tylko niektóre z wielu zasad bezpiecznego korzystania z internetu, których przestrzeganie będzie niwelować ryzyka związane z natknięciem się na oszustów. Internet jest bogaty w wiele wspaniałych treści, umiejętne korzystanie z tej największej biblioteki i centrum multimedialnego na świeci daje wiele pozytywów, pamiętajmy jednak o zachowaniu czujności, bo tylko wtedy będziemy bezpieczni w sieci. Więcej informacji na temat zasad jakimi należy kierować się w internecie znajdziesz na stronie:

https://faktysatakie.pl/

Artykuł partnera

https://www.mcportal.pl/poznaj-2-typy-marketingu-ktorych-jeszcze-nie-znasz/

https://www.mcportal.pl/dlaczego-warto-kupowac-oprogramowanie-na-licencji-esd/

https://www.mcportal.pl/audyty-infrastruktury-it-i-testy-penetracyjne/

 

 

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal