RSS

Wirtualna rzeczywistość w efektywnych szkoleniach VR…

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która pozwala przenieść wiele aspektów naszego życia do wirtualnego świata.…

Jak otworzyć sklep z produktami CBD?

Czy wiesz, jak w Polsce wygląda sytuacja prawna dotycząca CBD? Jeśli planujesz otworzyć swój…

Dlaczego warto kupować oprogramowanie na licencji…

Czym jest licencja ESD i dlaczego warto szukać oprogramowania sprzedawanego właśnie w tej formie?…

Darmowe terminale płatnicze. Pakiet korzyści za…

Terminale płatnicze to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie działanie współczesnego przedsiębiorstwa. Usprawniają obsługę,…

«
»

Łysienie androgenowe u mężczyzn – czy można je wyleczyć?

Jeśli dotyka Cię problem łysienia androgenowego, pamiętaj – nie jesteś z tym sam. Szacuje się, że już co trzeci mężczyzna doświadcza nadmiernego wypadania włosów. Z roku na rok powstaje coraz więcej sposobów na radzenie sobie z łysieniem androgenowym. Jednak przede wszystkim najważniejsze jest jak najwcześniejsze dostrzeżenie objawów oraz zdiagnozowanie przyczyn łysienia. Dowiedz się, jakie symptomy powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty.

Łysienie androgenowe u mężczyzn – przyczyny

Łysienie androgenowe to najczęściej występujący rodzaj łysienia u mężczyzn. Wynika m.in. z nadwrażliwości organizmu na DHT, czyli pochodną testosteronu. Jest to hormon odpowiedzialny za prawidłowy rozwój płciowych cech męskich, a także funkcji seksualnych. Ponadto odpowiada on za regulację wzrostu włosów, jak również ich stymulację.

Warto mieć świadomość, że nadwrażliwość organizmu na DHT jest w głównej mierze uwarunkowana genetycznie. Jednak lekarze uważają, że do łysienia androgenowego może przyczyniać się także przewlekły stres, palenie papierosów, niezdrowa dieta, a także niektóre suplementy wpływające na przyrost masy mięśniowej.

Liczne badania wskazują również na związek łysienia androgenowego z chorobą niedokrwienną serca. Może być to jedna z istotniejszych przyczyn w przypadku mężczyzn poniżej 36 roku życia. Co więcej, dobrze udokumentowany jest także związek łysienia androgenowego z łagodnym rozrostem prostaty.

Objawy łysienia androgenowego

Po czym poznać pierwsze oznaki łysienia androgenowego? Ponieważ są dosyć specyficzne, trudno będzie ich nie zauważyć lub pomylić z innym schorzeniem. Na samym początku włosy będą stawały się znacznie cieńsze, a także zaczną przerzedzać się w okolicy czołowo-skroniowej. Z czasem linia włosów będzie się systematycznie cofała, aż włosy zaczną znikać ze szczytu głowy. Na potylicy będą one zaś rosły bez zmian.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Część mężczyzn całkowicie akceptuje zmiany zachodzące w ich wyglądzie na skutek łysienia androgenowego. Jednak duża ich część szuka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z tą chorobą. Nowoczesna medycyna przewiduje wiele sposobów walki z łysieniem androgenowym. Poczynając od płynów stosowanych na skórę głowy, takich jak chociażby słynny Lexon 5, po specjalistyczne zabiegi. Ich działanie jest w dużej mierze zależne od indywidualnych predyspozycji organizmu – w niektórych przypadkach pozwalają zatrzymać, w innych zaś zmniejszyć utratę włosów. Leczenie podjęte na samym początku choroby może nawet pomóc we wzroście nowych włosów w miejscach, gdzie wystąpiły przerzedzenia.

Jeśli chodzi o preparaty bez recepty, możesz znaleźć je w każdej aptece stacjonarnej, a także w aptece online. Gdy jednak zechcesz zasięgnąć porady w kwestii leczenia farmakologicznego czy zabiegów dermatologicznych, koniecznie udaj się do specjalisty, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i dopasuje odpowiednie metody leczenia.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

MCportal