Polacy pokochali terminale płatnicze
Polski rynek płatniczy prężnie rozwija się pod kątem płatności bezgotówkowych. Z tego względu terminale płatnicze stały się już w zasadzie normą, a Polacy bardzo chętnie z nich korzystają. Skąd bierze się ich popularność i jak prezentuje się sytuacja rynkowa?
Sytuacja na rynku kart płatniczych
Rozwiązania bezgotówkowe zyskują na znaczeniu na całym świecie, choć w różnych rejonach preferowane są określone formy płatności. Chociażby w Azji zauważalny jest trend dokonywania płatności mobilnych, natomiast w Europie zdecydowanie prym wiodą wciąż płatności kartą i ten właśnie rodzaj rozliczeń jest szczególnie doceniany również w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec drugiego kwartału 2019 roku w obiegu było aż 41,2 miliona kart płatniczych. Jednocześnie 65,6% z nich zostało określonych jako aktywne, a więc takie, którymi w trakcie tego kwartału dokonano przynajmniej jednej transakcji.
W II kwartale 2019 roku odnotowano 1,610 miliarda transakcji z wykorzystaniem kart płatniczych, z czego aż 89,1% z nich to działania bezgotówkowe, co jedynie potwierdza, jak popularne stały się rozwiązania bezgotówkowe w Polsce.
Terminale płatnicze – Polacy chętnie korzystają z możliwości płacenia zbliżeniowego
W ostatnich latach doszło także do dużej zmiany sposobu, w jaki Polacy dokonują płatności kartą. Wpłynęła na to popularyzacja rozwiązań bezgotówkowych w formie transakcji przeprowadzanych w sposób zbliżeniowy. Obecnie takie karty stanowią ponad 85% wszystkich wydanych kart, a do płatności zbliżeniowych zaczęto wykorzystywać także dostosowane do tego telefony czy zegarki.
W 2019 roku dalej zauważalny był rosnący trend płatności kartą zbliżeniową – w pierwszym kwartale roku odnotowano aż 983 miliony takich transakcji, a drugim kwartale liczba ta wzrosła jeszcze o 172 miliony. Skutkuje to zmianami na rynku akceptacji kart płatniczych. Według danych od agentów rozliczeniowych, na koniec czerwca 2019 roku na polskim rynku funkcjonowało już ponad 850 tysięcy terminali płatniczych.
Tylko na przestrzeni 12 miesięcy ich liczba wzrosła zatem o blisko 150 tysięcy. Jest to związane z programem Polska Bezgotówkowa, dzięki któremu także mniejsi przedsiębiorcy mogą korzystać z takich urządzeń, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. Więcej informacji o terminalach płatniczych stacjonarnych znajdziesz na stronie https://www.eservice.pl/produkty-i-uslugi/akceptacja-kart-platniczych/terminale-platnicze-pos-stacjonarne/. Narzędzia, którymi dysponują klienci oraz sprzedawcy sprawiają, że rozwiązania bezgotówkowe stają się wręcz konieczne i Polacy stawiają na płatności kartą, coraz częściej rezygnując z gotówki.
Artykuł partnera
https://www.mcportal.pl/budowa-i-wypelnianie-nowego-jpk_v7-w-praktyce/