SLS, SLES, parabeny a kosmetyki naturalne
W obecnych czasach z każdej strony bombardowani jesteśmy wieloma szkodliwymi substancjami, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Znajdują się one w powietrzu, żywności, środkach higieny i kosmetykach. Całkowite wyeliminowanie chemii z naszego życia nie jest możliwe, ale znaczne jej ograniczenie już tak, zwłaszcza w przypadku kosmetyków. Wystarczy zastąpić te zawierające sztuczne dodatki, kosmetykami naturalnymi. Czego zatem w kosmetykach unikać?
Sztuczne dodatki do kosmetyków i ich wpływ na nasz organizm
Do niebezpiecznych substancji znajdujących się w kosmetykach, przenikających do naszego organizmu zaliczają się:
• SLS (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate) i SLES (Sodium Lauryl Sulfate) – to drażniące detergenty, które powszechnie stosowane są w chemii gospodarczej oraz przemysłowej. Powodują uczulenia, podrażniają skórę i wysuszają ją. Poza tym mają tendencję do odkładania się w organizmie. Prowadzą do zaburzeń hormonalnych, a także sprzyjają powstawaniu nowotworów. Można je spotkać w szamponach i mydłach.
• PPG i PEG (glikol polietylenowy oraz glikol polipropylenowy) – to emulgatory, które łączą substancje wodniste z oleistymi. Te toksyczne rozpuszczalniki, należący do silikonów i prowadzą do podrażnień skóry. Są niebezpieczne zwłaszcza dla okolic oczu – mogą doprowadzić do zapalenia spojówek i gałki ocznej.
• Parabeny (m.in. Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben) – to silne środki konserwujące, powodujące stany zapalne skóry. Bez problemu przenikają przez skórę i są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży oraz w czasie laktacji, ponieważ działają estrogennie, a nawet rakotwórczo.
• Formaldehyd – to toksyczny gaz, który podrażania drogi oddechowe, a nawet oczy. W kosmetykach najczęściej używany jest jako środek bakteriobójczy i konserwujący.
• Parafina (Mineral Oil) – to mineralna odmian olejów, którą otrzymuje się w procesie destylacji ropy naftowej. Najczęściej wykorzystywana jest z powodu jej niskiej ceny. Co prawda sama w sobie nie jest alergenem, ale przyczynia się rozwoju bakterii beztlenowych w skórze, a także zwiększa podatność na zaskórniki i zmiany trądzikowe.
Czym zastąpić sztuczne dodatki w kosmetykach?
Alternatywą dla konwencjonalnych kosmetyków są bio kosmetyki. Kosmetyki naturalne nie mogą zawierać w swoim składzie substancji uznanych za szkodliwe.
W składzie kosmetyków, poza wodą, znajdują się cztery grupy substancji: emulgatory, oleje, substancje zapachowe i konserwanty. W bio kosmetykach stosuje się:
1. Emulgatory – pochodzenia roślinnego.
2. Substancje aktywne, czyli oleje pochodzenia naturalnego – oleje, ekstrakty z roślin i wody roślinne.
3. Substancje zapachowe – zawierają naturalne olejki eteryczne oraz naturalne wyciągi z roślin i owoców.
4. Konserwanty – zawierają bezpieczne i łagodne konserwanty.
Foto: silviarita
Polecamy: https://www.mcportal.pl/sandaly-na-koturnie-hit-nadchodzacego-lata/
https://www.mcportal.pl/jaki-typ-depilacji-wybrac/
https://www.mcportal.pl/jak-wybrac-fotel-kosmetyczny-do-salonu/
https://www.mcportal.pl/dodatki-ktore-podkrecaja-elegancka-meska-stylizacje/
https://www.mcportal.pl/mydlo-do-tatuazu-kluczowy-element-w-codziennej-pielegnacji-tatuazu/